Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Opinie
Monkey moves en de jungle van impactfinanciering

Monkey Moves en de <em>jungle</em> van impactfinanciering

6 maart 2024

Opinie

door: Leendert van Gaalen

Het belang van financieringsmogelijkheden voor partijen om hun bijdrage te leveren aan de gevolgen van de pandemie van inactiviteit is cruciaal. In een tijd waarin de gezondheid van de jeugd steeds meer onder druk staat door een gebrek aan beweging, kan bijvoorbeeld Monkey Moves een vitale rol spelen in het aanpakken van deze uitdaging. De missie van Monkey Moves om kinderen en hun ouders te leren hoe ze een gezonde, actieve levensstijl kunnen leiden, is nu relevanter dan ooit. Maar om impact te maximaliseren en een significante bijdrage te leveren aan de strijd tegen inactiviteit is adequate financiering nodig. In deze column neem ik je mee door een jungle van financieringsmogelijkheden naar de beste oplossing voor ondernemende (sport)aanbieders als Monkey Moves.

Monkey Moves staat voor de kracht van een beweegrijke start. De onderbouwde beweegfilosofie in junglethema combineert veelzijdig bewegen, risicovol spelen, groei mindset en fysieke geletterdheid in een scala van beweegoplossingen. Sinds 2015 is Monkey Moves Multisport actief. Lokale zelfstandig ondernemers organiseren wekelijkse multisportlessen. Hier maken kinderen vanaf 1,5 tot en met 9 jaar op non-competitieve wijze kennis met de 11 populairste sporten van Nederland. Uiteindelijk stromen kinderen door naar de reguliere sportverenigingen. Monkey Moves School ondersteunt docenten op basisscholen om gedurende de dag meer fysieke activiteit toe te voegen aan hun bestaande lesmethoden. En in 2023 is de eerste Monkey Moves BSO opgericht in Utrecht, waar gezond leven centraal staat. Alles komt voor ouders samen in de gratis Monkey Moves PLAY app met achtergronden over de filosofie en beweegideeën voor in en om het huis.

"Steeds meer kinderen worden belemmerd in hun gezonde ontwikkeling. Het kost levensgeluk en zelfs levensjaren"

De pandemie van inactiviteit
We leven in een maatschappij waar schermtijd en elektrische stepjes het winnen van fietsen en buitenspelen. Of, zoals de Nederlandse Sportraad het in hun advies 'Nederland sta op!' beschreef: 'onze samenleving richt zich op gemak en economische groei', waardoor bewegen eigenlijk geen eigen keuze meer is. Steeds meer kinderen lijden onder de nadelige effecten hiervan. Ze worden belemmerd in hun gezonde ontwikkeling. Het kost levensgeluk en zelfs levensjaren. Monkey Moves doorbreekt dit met plezier in bewegen van jongs af aan. Huub Stammes schreef in november 2023, in zijn pleidooi voor een systemische verandering, dat hoewel er veel projecten zijn die hun bijdrage willen leveren aan het behalen van de doelstelling om 75% van de bevolking in 2030 voldoende te laten bewegen, de financiering hiervoor niet goed of te vrijblijvend terecht lijkt te komen.

XL8OpenPodium-LvG-1

Een systeemverandering is ongelofelijk complex en niet met een druk op de knop op te lossen. Er moeten verschillende werelden bij elkaar komen om het probleem bij de hoorns te kunnen vatten. Vaak wordt er vanuit gegaan dat de basisschool de oplossing kan bieden en hoewel dat óók het geval is, zijn het de eerste duizend dagen (van conceptie tot twee jaar) die een belangrijk fundament leggen voor een leven lang gezond bewegen. Daarna duurt het nog twee jaar voordat een kind daadwerkelijk op school te vinden zal zijn. Een cruciale levensfase die wat mij betreft vaak onderbelicht blijft.

De uitdaging om kinderen een fundament voor een leven lang gezond bewegen mee te geven mag met recht een wicked problem genoemd worden. Gelukkig wordt het zo ook door ZonMw bestempeld en zijn er inmiddels verschillende consortia van onderzoeksinstituten en universiteiten en acht hogescholen gevormd om de problemen aan te pakken. Ik roep deze consortia op om samenwerking te zoeken met wat er al bestaat en dat netwerk te gebruiken.

"Alleen een kwalitatief aanbod dat aansluit bij een echte vraag uit de markt voor een betaalbare prijs heeft bestaansrecht"

Er zijn al heel wat wielen uitgevonden die vaak ook bereid zijn hun koers bij te sturen om impact te maken. Nieuwe initiatieven kunnen werkende systemen schaden en jarenlange zorgvuldig opgebouwde impact smoren. Het blijkt voor partijen als Monkey Moves steeds lastig om aan te sluiten bij ‘subsidiepotjes’ zoals van ZonMw. Iets dat meer ondernemende sportaanbieders ervaren. De ondernemende grondslag wordt vaak als reden aangedragen. Dit terwijl het over het algemeen slechts betekent dat de oprichters met huid, haar en dakkapel betrokken zijn om de missie te laten slagen. Falen is geen optie en alleen een kwalitatief aanbod dat aansluit bij een echte vraag uit de markt voor een betaalbare prijs heeft bestaansrecht.

XL8OpenPodium-LvG-2

Kijken naar wat er wel mogelijk is
Er zijn natuurlijk vele wegen die naar Rome leiden. De jungle aan financieringsmogelijkheden is diep. Bij Monkey Moves zijn we op dit moment druk bezig met de start van een nieuwe groeifase. Afgelopen jaren waren we stabiel en hebben we op de achtergrond hard gewerkt om onze impact verder te vergroten. Denk aan mogelijkheden om op afstand de kwaliteit te waarborgen en de communicatie naar de klant optimaal te houden op groeiende schaal. Om nog meer impact te maken is geld nodig. Waar haal je als sociale onderneming een financiering vandaan? Al sinds 2020 hebben we een goede relatie met de Triodos Bank en dit partnership is en blijft heel belangrijk.

Na gesprekken met verschillende partners, hebben we besloten om bij deze fase ook onze crowd uit te nodigen om mee te gaan op avontuur. Door gebruik te maken van een gemengde financieringsstrategie kunnen we niet alleen voldoende financiering ophalen maar ontsluiten we meteen een hele berg aan energie uit de mensen die ons een warm hart toedragen. En hoewel we dit ontzettend spannend vinden, mogen we vertrouwen halen uit bijvoorbeeld de beoordelingen die we ontvangen. Over de afgelopen duizend reviews haalden we gemiddeld een 9.4.

"Ik hoop dat het in de toekomst voor ondernemende sportaanbieders mogelijk zal worden om gemakkelijker aan financiering te komen"

Onlangs hielden we de eerste interessepeiling bij zo’n 50.000 mensen op onze mailinglijst en de reacties waren hartverwarmend. Honderden mensen namen de tijd om de vragenlijst in te vullen en 80% gaf aan dat ze Monkey Moves zouden willen steunen vanwege onze missie. Dat gaf ons genoeg vertrouwen om door te gaan. Daarom staat onze crowdfund campagne nu LIVE! op crowdaboutnow.nl, een sociaal crowdfund platform. Ik nodig je van harte uit om daar een kijkje op te nemen en meer te leren over onze plannen. Misschien kun je Monkey Moves zelfs financieel steunen.

Wij hebben er alle vertrouwen in dat we met ieders hulp onze volgende groeistappen kunnen gaan zetten. Ik hoop dat het in de toekomst voor ondernemende sportaanbieders mogelijk zal worden om gemakkelijker aan financiering te komen. Zo kunnen we met elkaar sneller, meer impact maken. Het is in het voordeel van iedereen dat we nieuwe gezonde generaties helpen opgroeien waarin ze spelenderwijs een basis kunnen leggen voor een leven lang gezond bewegen. Op het niveau van het individu vergroot het het levensgeluk. En bij voldoende impact kunnen we zorgkosten drukken en de werkcapaciteit van onze beroepsbevolking vergroten en zo ook economische groei bewerkstelligen.

Leendert van Gaalen is medeoprichter van Monkey Moves. Hij is Bewegingswetenschapper en docent lichamelijke opvoeding. Hij werkte eerder als docent en onderzoeker bij Hogeschool Utrecht op de faculteit Gezondheidszorg & Welzijn.

XL8OpenPodium-LvG-3

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.