Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Opinie
De vraag van rien van haperen aan kornelis dijkman

De vraag van Rien van Haperen aan Kornelis Dijkman

22 maart 2011

Opinie

De vraag van… Rien van Haperen, directeur van de Atletiekunie
Aan… Kornelis Dijkman, directeur van Topsport Amsterdam

De vraag
Wat inspireert de gemeente Amsterdam maar vooral ook jou persoonlijk om je in te zetten voor een succesvol bid voor de organisatie van internationale sportevenementen zoals het EK Atletiek in 2016 in Amsterdam? Wat zijn de valkuilen maar vooral ook wat zijn de kansen in een dergelijk proces?

Het antwoord
De gemeente Amsterdam erkent de kracht van sport en omarmt volledig het Olympisch Plan en geeft daar met haar partners lokaal invulling aan. Het Olympisch Plan is veel breder dan sport alleen, maar vanwege mijn rol beperk ik me even tot sport.

Je vroeg naar kansen. Die zijn er genoeg. Sport is enorm belangrijk, het verbindt en verbroedert. Men leert samen winnen en verliezen. Je kweekt er saamhorigheid mee en het brengt discipline bij. Allemaal zaken waar het nog al eens aan ontbreekt vandaag de dag. Ik ben dan ook blij met de politiek brede steun voor de Olympische ambities. Tegen alle bezuinigingen in is door de stad Amsterdam extra geld vrijgemaakt voor de Olympische Ambitie.

Een van de ambities van het Olympisch Plan is de evenementenambitie. De stad heeft hier op basis van een aantal criteria voor de komende tien jaren een wensenlijst gemaakt. Atletiek past hier prachtig in. Het is een focussport in Amsterdam en krijgt daarom extra prioriteit. Het EK Atletiek in 2016 is een groots evenement en draagt daarom perfect bij aan de trackrecord van Nederland. Nu denk ik overigens dat men in de wereld niet overtuigd hoeft te worden van de Nederlandse organisatiekracht, maar zie ik de evenementen veel meer als het bieden van een podium voor onze topsporters om te presteren. Zonder prestaties is er namelijk geen enthousiasme bij de toeschouwers. Goede prestaties en succesvolle evenementen kunnen een impuls geven aan het draagvlak voor de kandidatuur van de Spelen. Een gebrek aan draagkracht zie ik als een van de grootste valkuilen.

Tevens hoop ik dat het EK Atletiek mensen zelf enthousiasmeert om te gaan sporten. In Amsterdam zetten we hier ook op in om in aanloop naar het evenement ook breedtesportevenementen in de stad te organiseren, bijvoorbeeld via een scholenprogramma’s. Daarnaast proberen we met verschillende side events het Amsterdamse publiek bij het evenementen te betrekken en te stimuleren om zelf te gaan sporten. Een mooi idee dat leeft is op het Museumplein mensen de gelegenheid geven om tegen een lichtbaan te lopen waarbij het licht de snelheid heeft van een Usain Bolt.

Hiermee zie je meteen de samenhang tussen de verschillende Olympische ambities. In Amsterdam investeren we in de eerste plaats in talent (Topsportambitie), het meest zichtbaar is dit natuurlijk in het Centrum voor Topsport en Onderwijs, verder koppelen we breedtesport (Breedtesportambitie) aan topsportevenementen (Evenementenambitie). Indien we dit goed doen, komt hier ook media-aandacht voor (Media-aandachtambitie) en daarmee zal het bedrijfsleven ook geïnteresseerd raken en krijg je een vliegwieleffect.

Deze samenhang proberen wij vorm te geven in Team Amsterdam. Onder deze gezamenlijke vlag werken Topsport Amsterdam, Projectbureau Olympische Ambitie en de Vrij Universiteit aan het uitrollen van de Olympische Plan in het Amsterdamse. Wij hopen hier ook het bedrijfsleven, sporters, verenigingen accommodaties, onderwijsinstellingen etc. bij te betrekken, want we zien voldoende aanknopingspunten voor al deze partijen.

Ik geloof in de kracht van het Olympisch Plan, zie dat het nu al in heel Nederland mensen enthousiasmeert en dat er extra investeringen worden gedaan. Om daar aan bij te dragen geeft natuurlijk veel voldoening. Ik hoop dat nog tot 2028 te mogen doen in wat voor bescheiden rol dan ook.

Volgende keer de vraag van Kornelis Dijkman aan Halbe Zijlstra, staatssecretaris van onderwijs:
Kan er ten aanzien van topsporters een uitzondering gemaakt worden wat betreft de penalty die studenten krijgen als ze te lang studeren? Indien het kabinet investeert in het Olympisch Plan 2028 dan is het wel gek dat juist de sporters worden gestraft. Indien het wetstechnisch niet mogelijk is om uitzonderingen te maken, kan er dan in een andere vorm een compensatie worden gevonden voor topsporters? Indien dit namelijk niet lukt, zal er veel talent verloren gaan en raakt de Top 10 klassering van Nederland bij de Spelen (een van de ambities uit het Olympisch Plan) verder uit beeld.

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.