25 maart 2014
Opinie
De vraag van… Johan Wakkie, directeur van de hockeybond
Aan… Els van Kernebeek, hoofd Uitzendingen en Athlete Services bij NOC*NSF
De vraag
Kan je ons inzicht geven in wat er allemaal bij komt kijken om al die sporters met hun begeleiding en de verschillende stakeholders eromheen naar de Olympische Spelen te krijgen?
Het antwoord
Beste Johan, daar wil ik graag over vertellen!
Het is een continu proces van voorbereiding, uitzending en evaluatie. NOC*NSF is voor het IOC en het IPC (Internationaal Olympisch, respectievelijk Paralympisch Comité) de organisatie in Nederland waarvan verwacht wordt dat zij de uitzendingen naar de Spelen verzorgt. Wij zijn er trots op om met de topsporters, hun begeleiders en andere stakeholders te streven naar een Top 10-positie en een bijdrage te leveren aan een gezonde samenleving. Immers, we winnen veel met sport.
De voorbereiding voor Rio is vóór de Spelen van Londen al gestart. In Sotsji hebben de eerste gesprekken plaatsgevonden met het organisatiecomité van Pyeongchang 2018. NOC*NSF zendt topsporters uit naar de Olympische en Paralympische Spelen, en talenten naar een aantal multi-topsportevenementen. En in 2015 vinden de Europese Spelen voor het eerst plaats (in Baku, Azerbeidzjan). Deze zomer gaat een Nederlands team naar de Jeugd Olympische Spelen in Nanjing. De voorbereiding op alle evenementen wordt in hoge mate bepaald door (de deadlines en procedures van) het organisatiecomité van het evenement. NOC*NSF gebruikt voor alle evenementen hetzelfde draaiboek.
De bemensing binnen NOC*NSF bouwt naar een evenement toe langzaam op. Daarbij geldt het uitgangspunt: vaste mensen komen in het project en op hun plek in de organisatie wordt zo nodig iemand ingehuurd. En achter elke professional staat iemand anders klaar om in te springen in geval van een calamiteit. Bij een evenement als de Olympische Zomerspelen is uiteindelijk ongeveer de helft van alle medewerkers van NOC*NSF direct betrokken. Een voordeel is dat iedereen graag meewerkt aan zo’n bijzonder evenement, er is veel energie.
De Spelen van Londen waren voor NOC*NSF de Spelen waar de samenhang tussen de Olympische en de Paralympische Spelen en die tussen TeamNL en RelatiesNL systematischer en bewuster dan ooit werden opgepakt. We hebben met name meer aandacht besteed aan de relatie met de sportbonden. Een praktisch en zichtbaar voorbeeld hiervan was het gezamenlijke hotel. Vanwege het succes in Londen is deze lijn naar Sotsji doorgetrokken.
Het spreekt voor zich dat TeamNL – bestaande uit topsporters en begeleiders en onder leiding van de betreffende Chefs de Mission – centraal staat. De sporttechnische programma’s van de bonden en – bijvoorbeeld in het schaatsen – van de commerciële teams bieden de basis aan de topsporters. En vergeet hierbij niet de rol van technisch directeuren, coaches en andere begeleidingsstaf . De activiteiten van NOC*NSF zijn aanvullend. De NOC*NSF-prestatiemanagers adviseren en (waar nodig) ondersteunen de bonden bij hun programma’s. Denk verder aan 'Athlete Services' die NOC*NSF biedt, zoals het Stipendium (gefinancierd door VWS), de kostenvergoedingen, de Topsportpolis (ziektekostenverzekering) en de arbeidsongeschiktheidsverzekering in samenwerking met Achmea, loopbaanbegeleiding in samenwerking met Randstad, gratis bijstand van NL Sporter, Volkswagens van PON en de NS-kaart. Denk ook aan de opleidingen Matercoach in Sport en de Masterclass voor topsportartsen. De laatste Olympische cycli zijn de High Performance Services voor de programma’s uitgebreid en geprofessionaliseerd. NOC*NSF biedt expertise op het gebied van krachttraining, prestatietechnologie, prestatiegedrag, medisch, Coach the Coach, wetenschappelijke ondersteuning en Sports Intelligence (data-analyses).
Belangrijke mijlpaal voor TeamNL is het moment dat de Normen en Limieten voor deelname worden vastgesteld. Voor Rio loopt de voorbereiding hierop al geruime tijd. Ook voor Baku zijn de komende maanden cruciaal. De normen en limieten zullen medio dit jaar gereed zijn. Met alle betrokken sportbonden vinden in maart en april gesprekken plaats. NOC*NSF en de Atletencommissie zien erop toe dat vertegenwoordigingen van topsporters door de bonden worden betrokken. Ook benadrukt NOC*NSF bij de bonden het belang tijdig intern selectiebeleid op te stellen en te communiceren.
De voorbereiding en uitzending van TeamNL bestaat verder uit bijeenkomsten voor (potentiële) deelnemers, werkbezoeken en coachreizen, kleding, reis, verblijf, accreditaties, communicatie met teamleden, persvoorlichting rondom het team, de logistieke voorbereidingen voor het verblijf ter plekke (denk aan fietsen, inrichting en aankleding van de voorzieningen in het dorp, enzovoorts) en overeenkomsten voor deelname. De kwaliteit die NOC*NSF hierbij levert is door betrokkenen de afgelopen jaren rondom alle evenementen als erg goed geëvalueerd.
Naast TeamNL is er een omvangrijke operatie onder de titel RelatiesNL. Dat betreft alle randzaken die niet direct het sportieve deel aangaan, maar die wel voorwaardelijk zijn. Hieronder het Holland (Heineken) Huis, begeleiding familie van sporters, oud-sporters die zich inzetten, commerciële activiteiten, public affairs, communicatie en publiekscampagne, evenementen (zoals de Teamoverdrachten, Welkom Thuis evenementen en Huldigingen), netwerkbijeenkomsten met sportbonden, bondsponsoren en Partners In Sport, ontvangsten van het Koninklijk Huis, de Minister President en de Minister van Sport. Waarbij geldt dat er veel dwarsverbanden zijn tussen TeamNL en RelatiesNL en dat vrijwel alles met alles samenhangt. Voorbeeld is de ruimte voor TeamNL in het Holland Heineken Huis. De sportbonden hebben RelatiesNL Londen geëvalueerd met het cijfer 9 en ook andere relaties waren positief.
De evaluatie van de Olympische en Paralympische Spelen van Londen is te vinden op de site van NOC*NSF. De evaluatie van Sotsji wordt uiterlijk in juni afgerond en dan ook gepubliceerd.
Volgende keer de vraag van Els van Kernebeek aan Frank Berteling, directeur Nederlandse Basketball Bond:
Je bent nadat je een aantal jaar als directeur van de Nederlandse Tafeltennis Bond gewerkt heb inmiddels alweer enige tijd terug bij je 'eigen' Nederlandse Basketbal Bond. Je hebt daar meteen fors moeten reorganiseren. Wat voor ervaringen en tips voor andere bonden of organisaties heb je daardoor? En wat is jouw toekomstvisie voor de bond?
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.