24 juni 2008
Opinie
De vraag
Hoe breder de basis aan
sporters en talent, hoe hoger en breder de absolute top. Momenteel worden de
toppers in Nederland goed bediend met faciliteiten zoals op Papendal. De
'would-be'-toppers willen echter ook zeven dagen per week kunnen trainen op
momenten dat het hun goed uitkomt. Phanos bijvoorbeeld heeft op dat punt een
probleem omdat haar trainingslocatie ook vaak gebruikt wordt voor niet-sportieve
(commerciële) doeleinden. Hoe kunnen wij (verenigingen, atletiekunie) de toppers
van de toekomst de ruimte geven om zich te ontwikkelen?
Het antwoordBeste Bas,
Allereerst gefeliciteerd met het kampioenschap op het NK voor clubs.
Naar aanleiding van jouw vraag het volgende. Om te weten wat er voor nodig is om de internationale top te halen, moet je op de hoogte zijn wat de concurrentie doet. Analyse leert al snel dat een simpele maar basale zaken van wezenlijk belang zijn, namelijk: atleten, coaches, faciliteiten en medische flankering. En niet voor een paar uur per week maar dagelijks. We hebben daar als bond dan ook de consequenties van aanvaard en binnen het beleid van topatletiek en talentontwikkeling ingezet op het realiseren van fulltime trainingsprogramma's. Natuurlijk heb je allereerst sporters nodig die de juiste attitude hebben om het beste uit zichzelf te willen halen en daar ook de juiste stappen te willen zetten. Deze hebben we altijd gehad, die hebben we nu en die zullen er altijd komen.
Wat in Nederland altijd sterk achterbleef was de positie van de coach.
Coaches zijn meestal atletiekdwazen die een aantal avonden per week - voor een
karige vergoeding- probeerden om samen met hun atleten de wereldtop in te halen.
Het vak van atletiekcoach bestond eigenlijk helemaal niet. Blijkbaar zijn de
clubs in Nederland niet in staat geweest om hierin voldoende te investeren of
beter gezegd te willen investeren. Merkwaardig want het is onomstreden dat
coaches een cruciale rol spelen in het prestatieproces van onze toppers en
toptalenten. Trainers zijn de gidsen op weg naar de top.
Inmiddels
zijn we er als bond in geslaagd om vier fulltime trainers aan te stellen
namelijk voor middenafstand, meerkamp, kogel/discus en polsstokhoogspringen.
Derhalve kunnen we voor deze disciplines fulltime trainingsprogramma's draaien
voor de top maar ook voor de toptalenten, hun opvolgers dus. Verder werken we
hard aan andere disciplines. Geflankeerd door een goede en beschikbare indoor-
en outdooraccommodatie en medische begeleiding. Dan heb je alles in huis wat
nodig is.
Naast het fulltime trainingscentrum op Papendal zijn we vorig jaar gestart met wekelijkse regionale selectietrainingen voor bijna alle disciplines verspreid over het land. In de evaluatie kwam bij atleten en de coaches naar voren dat dit als zeer zinvol werd ervaren. Dus dat gaan we zeker doorontwikkelen.
De clubs spelen in de Nederlandse atletiek een zeer belangrijke rol. Immers daar begint elke atletiekcarrière. Natuurlijk heb je gelijk dat de breedte van de sport veel invloed heeft op het doorstromen van talenten naar de top. Immers hoe groter de vijver waar je in vist, hoe groter de kans een grote vis aan de haak te slaan. Indien je als vereniging ook de talenten en subtoppers wilt helpen in hun ontwikkeling, investeer dan met name in het aantrekken en adequaat betalen van goede trainers en met name ook jeugdtrainers.
Natuurlijk is het fijn dat ouders of ex-atleten bereid zijn om training te geven. Dat getuigt van een grote betrokkenheid bij de club. Maar het lost structureel niets op. Training geven is geen hobby maar een vak waarvoor je opgeleid moet zijn. Neem de trainers dan ook serieus, gooi de contributie omhoog en betaal ze een normaal salaris zodat ze kunnen kiezen voor het trainerschap als professie en overdag of aansluitend aan de schooltijden training kunnen geven aan top, toptalenten en subtoppers. Pas als je dat voor elkaar hebt komen andere zaken als beschikbare accommodatie naar voren.
Volgende keer
de vraag van Peter Verlooy aan Peter Zijerveld van de
KNWU:
Jullie gaan binnenkort starten met een fulltime
Olympisch trainingscentrum op Papendal. Ik benieuwd naar jullie afwegingen en
argumenten. Hoe zijn jullie tot dit besluit gekomen? Immers, tot nu toe
gebruikten jullie de piste in Alkmaar - met name voor het baanwielrennen - als
trainingslocatie.
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.