Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Wielerkoersen met politiebegeleiding in nederland staan onder grote druk

“Wielerkoersen met politiebegeleiding in Nederland staan onder grote druk”

Dat fietsen en wielrennen in allerlei opzichten positief is, staat buiten kijf. Tegelijkertijd maakt de KNWU zich zorgen. De wielerbond merkt op dat wielerevenementen steeds meer onder druk staan, onder meer door stijgende kosten en toenemende ruimte- en regeldruk, en – minstens zo belangrijk – een gebrek aan politiebegeleiding bij wielerkoersen. Met een nieuw kabinet in zicht, slaan de KNWU en andere partijen uit de wielersport daarom alarm.

5 februari 2026

Nieuws

Het contrast kan bijna niet groter: het uiterst succesvol verlopen WK veldrijden afgelopen weekend in het Zeeuwse Hulst, tegenover de zorgen die directeur-bestuurder Maurice Leeser van de KNWU over dit onderwerp heeft. Namens een groot aantal wielerorganisatoren, -ploegen en andere betrokkenen uit de Nederlandse wielersport stuurde hij op 23 januari een brief aan de Tweede Kamer. Kernboodschap: de toekomst van wielerkoersen staat onder druk.

"Op dit moment wordt de benodigde politie-inzet zonder betrokkenheid van de KNWU en uitsluitend op lokaal en regionaal niveau besproken"

Maurice Leeser

Leeser signaleert dat het organiseren van wielerevenementen in Nederland steeds lastiger wordt. “Daar zitten meerdere oorzaken achter. Eén daarvan is een gebrek aan capaciteit van motoragenten. Dat er veel van de politie wordt gevraagd en dat zij met bezuinigingen kampen, snappen we. Tegelijkertijd is hun inzet voor een deel van onze wedstrijden cruciaal. Ze stralen gezag uit en hebben bevoegdheden die personen uit motorbegeleidingsteams van de organisaties niet hebben. Het geven van verkeersaanwijzingen vanaf de motor is daar een voorbeeld van.”

Gedecentraliseerd

Het gebrek aan capaciteit is niet het enige probleem, vervolgt Leeser. Ook de nieuwe werkwijze van de politie maakt het lastig voor wielerorganisatoren. 

Maurice Leeser

Maurice Leeser

“Een paar jaar geleden nog sloot de KNWU aan bij het landelijk motorplatform van de politie, waarin zij op nationaal niveau de inzet van motoragenten regelden en voorbespraken. Op dit moment wordt de benodigde politie-inzet zonder betrokkenheid van de KNWU en uitsluitend op lokaal en regionaal niveau besproken. Daarmee verdwijnt de centrale regie op de inzet van motoragenten en bepalen de regionale politie-eenheden en het lokaal bevoegd gezag zelf of en hoe deze begeleiding wordt ingezet. Voor (meerdaagse) etappekoersen is dat zelfs bijzonder onhandig, omdat dergelijke wedstrijden per definitie door meerdere regio’s lopen. Als de ene regio wel meewerkt en de andere niet, of de ene regio is wel bereid om agenten uit te wisselen en de andere werkt daar niet aan mee, dan is dat voor de organisaties van wielerevenementen een tijdrovende en frustrerende exercitie. Naast deze zorgen over regionale verschillen, zien we ook dat de politie soms (te) laat in het vergunningenproces duidelijkheid geeft over de vraag of zij motoragenten kan inzetten. Ook  is de nieuwe werkwijze op regionaal niveau nog lang niet overal even goed doorgedrongen en nog onvoldoende eigen gemaakt.”

"Zowel grote als kleine wielerwedstrijden en het behoud van onze wielersport- en fietscultuur is van groot belang voor een gezonde samenleving"

Maurice Leeser

Dat moet dus anders, vindt Leeser. “In Nederland vinden jaarlijks ongeveer 2.000 wielerwedstrijden plaats, in alle wielerdisciplines. Van dit totaal hebben tientallen wielerkoersen politiebegeleiding nodig. Het aantal wedstrijden dat daadwerkelijk politiebegeleiding ontvangt, is de afgelopen jaren echter sterk teruggelopen. Dat is onwenselijk, omdat die evenementen cultureel erfgoed zijn, verbinden en enthousiasme voor sport aanwakkeren. Zowel grote als kleine wielerwedstrijden en het behoud van onze wielersport- en fietscultuur is van groot belang voor een gezonde samenleving, menen wij. Daarom pleiten we voor een uniforme werkwijze van de politie waarbij organisatoren ruimschoots van tevoren duidelijkheid hebben of zij op de inzet van motoragenten kunnen rekenen. Bovendien moet er — zeker voor de etappekoersen — landelijke coördinatie plaatsvinden in plaats van de huidige versnippering.”

Financiële druk

Door de verminderde beschikbaarheid van motoragenten staan de wielerevenementen ook financieel onder hogere druk. "Motoragenten worden bekostigd door de overheid. Het feit dat organisatoren een motorbegeleidingsteam moeten inhuren, betekent hogere kosten. We begrijpen dat organisatoren verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de renners en de toeschouwers, en de wielersport is bereid daarin extra te investeren, maar de politie schaalt op dit moment in een tempo af dat voor de regionale politie-eenheden, het lokaal bevoegd gezag en de wedstrijdorganisatoren niet meer werkbaar is.”

"Dat er iets moet gebeuren, staat vast"

Maurice Leeser

Het liefst ziet Leeser zijn ideeën opgenomen in de Wegenverkeerswet, maar dat plan is al van de baan geschoven. “Er is in Den Haag simpelweg geen draagvlak voor, helaas. Niettemin blijven we volop in gesprek met ministeries, zoals Justitie en Veiligheid, politieke partijen, de politie en regionale korpsen. Want dat er iets moet gebeuren, staat vast. We blijven er dus voor pleiten dat de vermindering en de verandering van werkwijze wel in een tempo moeten plaatsvinden dat zowel de organisatoren als het lokaal bevoegd gezag voldoende tijd en ruimte krijgen om mee te bewegen in de nieuwe benadering, anders gooien we straks het kind met het badwater weg en dat wil niemand, ook de politie(k) niet.”

Deel dit bericht:

Door:

2 reacties

Herman Brinkhoff

5 februari 2026

Maurice heeft groot gelijk. Maar het lijkt wel vechten tegen de bierkaai. Al in de jaren '90 maakte ik deel uit (toen namens de Ronde van Nederland) van werkgroepen en commissies die in het leven werden geroepen omdat de veiligheid van de wielersport op de openbare weg steeds meer onder druk kwam te staan. Ik heb toen in een pessimistische bui wel eens geroepen: wielersport op de openbare weg gaat binnen 25 jaar naar de kl.. als de politiek geen oog heeft voor de veiligheid van onze sport. Die politieke en ambtelijke wil om de wielerport op de weg te behouden ontbreekt nog steeds.
Maar dat neem niet weg dat we zo lang mogelijk moeten blijven vechten om onze sport te behouden.

HvdO

5 februari 2026

Ik houd van sport en evenementen.
Maar organiserende partijen leggen de verantwoordelijkheid voor verkeersveiligheid bij de politie. Reden: kosten.
De wet zegt ook iets over verkeersveiligheid rondom evenementen, en zeker over wielerrondes.
De politie werkt professioneel. Dat betekent dat er minimale eisen zijn over inzet. Ook zijn er wettelijke verantwoordelijkheden.
Als de minimale garanties door de politie niet kunnen worden ingevuld dan zal de politie niet anders kunnen dan negatief adviseren.
Als op bestuurlijk niveau dan wordt beslist dat het toch door moet gaan dan zal het bestuurlijke niveau ook verantwoordelijk moeten zijn voor de gevolgen als het fout gaat.
Buiten dit alles vindt de politie dat medewerkers veilig moeten kunnen werken.
Een politieagent op de moter heeft zware opleidingen moeten volgen. Burger motorrijders hebben dat niet. Bij lange na niet.
Je kunt als vergunning verstrekker dus niet zomaar een wielerronde door laten gaan als verkeersveiligheid niet (wettelijk) is geregeld.
Dat betekent dat de politie een duidelijk standpunt in moet nemen of ze, voor een vergunning wordt verstrekt, de begeleiding van een wielerronde kunnen organiseren. Maar dan wel binnen de kwaliteitseisen die daarvoor gelden.

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.