Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Tribune voor blinden nu ook in nederlands voetbal

Tribune voor blinden nu ook in Nederlands voetbal

20 mei 2008

Nieuws

door: Kayan Bool | 20 mei 2008 

Veel voetbalclubs bieden speciale plekken in het stadion aan voor invalide mensen, maar er wordt niet vaak rekening gehouden met mensen met een oogafwijking. Terwijl ook blinden en slechtzienden graag naar de stadions gaan om de wedstrijden en de ambiance te beleven.

Mensen met een oogafwijking volgen een sport vooral met hun oren. De bedoeling van de blindentribunes is dan ook om het voetbal als het ware ‘op het netvlies’ van slechtzienden en blinden te projecteren, terwijl zij tegelijkertijd - net als iedere andere supporter in het stadion -  de atmosfeer in het stadion meebeleven. Hoe gaat dat in zijn werk? Tijdens de wedstrijd kunnen de visueel beperkte supporters door middel van een koptelefoon live meeluisteren met het commentaar van twee speciale - in het stadion aanwezige - verslaggevers.

Engeland ging voor
In Engeland beschikken diverse clubs uit de Premier League al over een aantal zitplaatsen die speciaal bedoeld zijn voor slechtzienden en blinden. Zo biedt Manchester United in haar stadion twintig plaatsen aan voor mensen met een oogafwijking, Arsenal heeft zelfs negenenveertig stoelen beschikbaar in het Emirates Stadium. Tribunes voor slechtzienden worden in Engeland tegenwoordig bijna als basisvoorwaarde beschouwd. Dit bleek nadat Wayne Busbridge van de ‘Visually Impaired Supporters Association’ in 2003 met succes bezwaar maakte bij de bouw van het nieuwe Wembley-stadion omdat men vergeten was aan de speciale faciliteiten voor blinden en slechtzienden te denken.

Verder heeft de ‘Royal National Institute for the Blind’ begin 2008 een project gelanceerd - Soccer Sight - dat als doel heeft om slechtziende en blinde mensen van kwalitatief goed commentaar te voorzien bij alle clubs in Engeland en Wales. In de zomer van 2006 maakte ook de mondiale voetbalsport kennis met blindentribunes. Bij het WK in Duitsland werden er voor het eerst in zes van de twaalf stadions specifieke blindentribunes geplaatst waarna ook enkele clubs uit Duitsland - waaronder HSV - verder gingen met het idee.

AZ had de primeur
AZ deed in december 2006 als eerste Nederlandse club een proef en presenteerde op 11 maart 2007 in de thuiswedstrijd tegen FC Groningen de nationale primeur van het fenomeen. “Met deze tribune willen wij graag onze betrokkenheid tonen bij blinden en slechtziende mensen”, legt Iman Biesheuvel - directiesecretaris Algemene Zaken van AZ - uit.

Ook de KNVB gaat nu plaatsen inruimen voor slechtziende en blinde Oranjefans. “Wij zijn benaderd door het bedrijf No Image, die ook de mensen op de blindentribune van AZ van commentaar voorziet”, aldus Hidde Salverda van de KNVB. “Zij hebben ons enthousiast gemaakt voor het idee. Daarom hebben we besloten om er proef mee te draaien tijdens de aankomende oefenwedstrijden tegen Oekraïne en Wales in de Rotterdamse Kuip.” Afhankelijk van de ervaringen en de belangstelling bepaalt de KNVB of dit fenomeen ook in de toekomst een vervolg krijgt bij door de voetbalbond georganiseerde wedstrijden.

Ook Ajax en Feyenoord zijn gestart met een onderzoek naar de mogelijkheden naar voorzieningen voor slechtzienden en blinden. Ook in Nederland zullen dus steeds meer visueel beperkte mensen met plezier voetbalwedstrijden kunnen gaan bezoeken. “Iedereen is er erg enthousiast over”, besluit Salverda.

Voor meer informatie: www.knvb.nl, www.az.nl en www.rnib.org.uk

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.