10 september 2015
Nieuws
door: Marc Hoeben | 10 september 2015
Het verlengen van de licentie bij tennisbond KNLTB was voor tennistrainers altijd niet meer dan een administratieve handeling. Daarin komt per 1 januari 2016 verandering. Ze moeten voortaan aan bijscholing doen, werken aan hun ‘permanente ontwikkeling’ en deze ontwikkeling in de vorm van punten aan kunnen tonen. De tennisbond hoopt hiermee nog beter in te kunnen spelen op de behoeftes van verenigingen en leden.
Het zou gemakkelijk als een vorm van ‘paniektennis’ kunnen worden gezien. Het ledenaantal van de KNLTB loopt al jaren terug. De laatste vijf jaar verdwenen zo in totaal 100.000 spelers en speelsters. Om de krimp te bestrijden wordt aan alle kanten gekeken naar maatregelen om de sport zo aantrekkelijk mogelijk te maken of zo aantrekkelijk mogelijk te houden De gedachte van het bijscholen van tennistrainers zou daarop gestoeld kunnen zijn.
“Ja en nee,” zegt Honzik Pavel, docent van de KNLTB en binnen de afdeling beroepsopleidingen bijna fulltime verantwoordelijk gesteld voor het onderwerp van de permanente ontwikkeling van tennistrainers. “Voor een gedeelte heeft het raakvlakken. Bij de bijscholing kun je ook denken aan zaken als het volgen van cursussen of workshops over ledenwerving en ledenbehoud en het verbeteren van de communicatie van een tennisleraar. Maar het is niet zo dat de tennisleraar als schuldige wordt aangewezen voor het teruglopen van de ledenaantallen. Wat clubs bij ons wel melden is dat ze graag een actievere rol zien bij zaken als ledenwerving en ledenbehoud. Als zoiets leeft, dan houden we daar graag rekening mee.”
Wens tot ontwikkeling
Eigenlijk, vindt Pavel, zou het helemaal geen discussie moeten opleveren, gezien ook de maatschappelijke tendens in vele beroepsgroepen, gericht op permanente ontwikkeling.
“Andere bonden, in andere landen, waren ons al voor. Je ziet dit ook gebeuren in het algemene onderwijs. De maatschappij, de samenleving staat niet stil en als professional hoor je daar toch in mee te groeien, vindt ook het KNLTB-bestuur. Voorheen kon een trainer bijvoorbeeld 25 jaar functioneren en was het verlengen van de licentie was een papieren handeling. Je had dus ook geen enkele kwaliteitscontrole. Maar de maatschappij stelt telkens andere eisen. Het is gek als je niks hoeft te doen. Bij ons staat de behoefte van de verenigingen centraal. De leden hebben recht op een trainer die van de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte is, ze moeten waar voor hun geld krijgen. Wat dat betreft willen we ook geen onderscheid maken tussen fulltimers en parttimers. Dat doen leden immers ook niet.”
Puntensysteem
Per 1 januari 2016 treedt het systeem met punten voor permanente ontwikkeling in werking. De trainer die na die tijd zijn of haar licentie wil verlengen, hoort per tussenliggende maand gemiddeld een punt te verzamelen door het volgen van een cursus of verschillende cursussen. Elke keer dat een licentie – voor een termijn van twee jaar – wordt verlengd, begint de leraar met een clean sheet. Tot de volgende verlengingsdatum horen dan weer 24 PO punten te worden gesprokkeld.
“We geven zelf cursussen,” legt Pavel uit. “Maar mensen kunnen ook cursussen of workshops volgen bij externe partijen zoals NLCoach, NOC*NSF of andere experts. Zulke experts moeten ergens aan voldoen. De cursus moet inhoudelijk goed zijn en daarvoor willen we de leerdoelen ontvangen. Daarnaast vragen we een motivatie waarom iemand een expert is op zijn of haar gebied. Voldoen ze aan deze voorwaarden, dan krijgen ze bij ons een accreditering. Later gaan we op bezoek, om te kijken of het inhoudelijk voldoet.”
Onderwerpen bijscholing
De onderwerpen van bijscholing kunnen behoorlijk uiteenlopen. “Het kan specifiek over tennis gaan, het kan sportgeneriek zijn of het kan sportoverstijgend zijn, zoals sommige management- of communicatiecursussen uit het bedrijfsleven waar de tennisleraar zijn voordeel mee kan doen.”
Pavel denkt niet dat het aanbod binnen een paar jaar is opgedroogd. “We hebben programma’s voor de jongste tennisjeugd, je ziet aan die cursussen dat ze ook steeds verder worden uitgediept.” Kritiek, dat de KNLTB op deze manier geld hoopt te verdienen aan cursussen, heeft hij zeker gehoord. “Maar we bieden zelf de cursussen tegen kostprijs aan, zonder winstoogmerk. Andere cursussen, zoals bij NOC*NSF, zijn ook beslist laag geprijsd. Daarnaast zijn er ook andere, gratis mogelijkheden om aan punten te komen. Tennisscholen kunnen bijvoorbeeld - mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen - intervisie-bijeenkomsten organiseren. Deze kunnen ook punten opleveren.”
Trainerscongres KNLTB
Een andere manier om PO-punten te scoren is het bezoeken van het eerste trainerscongres van de KNLTB op 18 december in De Kuip en het nabijgelegen Topsportcentrum in Rotterdam. Wie inschrijft voor workshops komt in aanmerking voor punten.
“Dat congres is sowieso interessant door de sprekers en alles wat er besproken wordt. Voor dit, en voor het volgen van cursussen geldt toch: we gaan ervan uit dat mensen gemotiveerd zijn en kiezen voor bijscholingen waar ze iets van op willen steken. Natuurlijk is het soms best lastig om mensen een spiegel voor te houden, als ze dit vak al dertig jaar hebben. Maar als je niet open staat voor nieuwe dingen, kun je je ook afvragen of tennistrainer wel het juiste vak voor je is.”
Voor meer informatie over het KNLTB-trainerscongres klik hier.
Voor meer informatie over de verplichte bijscholing van tennisleraren klik hier.
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.