27 juni 2013
Nieuws
Vorige week voerde de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond KNLTB het 2500ste verenigingsgesprek op het Topshelf Open. De tennisbond gebruikt het internationale grastoernooi van Rosmalen al sinds het jaar 2000 voor de actie ‘in gesprek met…’. “Voor ons is het een heel effectieve manier om binnen een week met een groot aantal clubs te spreken en voor de clubbestuurders is het een mooie manier om het nuttige met het aangename te combineren. Ze zien toptennis en bespreken verenigingszaken met de bond”, vertelt Arie Martijn Schenk van de KNLTB. Frequent contact met de achterban acht hij voor sportbonden van levensbelang.
De gesprekken in Rosmalen zijn niet de enige contactmomenten van de KNLTB met hun achterban. “Verre van dat”, aldus Schenk. “De tennisbond heeft vijf verenigingscoördinatoren die regelmatig op bezoek gaan bij de clubs. Daarnaast zijn er clusterbijeenkomsten rond clubs of gemeenten, waarop we de clubs ook spreken. Iedere vereniging heeft sowieso meerdere contactmomenten in één jaar met de bond, bijvoorbeeld bij thema-avonden en workshops. De gesprekken in Rosmalen zijn een mooie aanvulling.”
Geen kaartjesjagers
Alle 1.700 bij de KNLTB aangesloten verenigingen krijgen een uitnodiging voor een gesprek met de bond in Rosmalen. Vorige week voerde de bond in totaal 222 gesprekken. Er is meer belangstelling dan plek. Waarop selecteert de bond de verenigingen? “Wie snel reageert heeft meer kans, maar het is niet alleen ‘wie het eerst komt wie het eerst maalt’”, vertelt Schenk. “We kijken ook goed naar de onderwerpen die de verenigingen aandragen en we kijken ook hoe vaak verenigingen in het verleden al aan de beurt zijn geweest. We willen natuurlijk voorkomen dat we vooral kaartjesjagers op bezoek krijgen en dat lukt goed.”
Focus op ledental
Tijdens de gesprekken komen onderwerpen aan bod die de verenigingen zelf hebben aangedragen en dit jaar stond er voor de bond één thema centraal: ‘de mogelijkheden om als bestuur het maximale uit de vereniging te halen met een focus op ledental.’ Het bleek een onderwerp waar veel verenigingen inderdaad mee worstelden. “Er is de laatste twee drie jaar sprake van een terugloop in verenigingsleden”, vertelt Schenk. “De tennisbond had ongeveer 700.000 leden en dat zijn er nu zo’n 650.000. Ledenwerving en het behoud van leden is belangrijk en de KNLTB heeft een aantal producten om de verenigingen hierbij te helpen.
Idealiter is ledenwerving en -behoud verankerd in het verenigingsbeleidsplan en krijgt het structureel aandacht, te beginnen met het organiseren van de open dagen, met een plan voor de opvang van nieuwe leden en een aanpak om het hele jaar door te werken aan het ledental
Een plezierig sportklimaat is essentieel voor alle leden. Voor de realisatie van een veiliger sportklimaat werken we bijvoorbeeld met de concepten ‘Besturen met een Visie’, Sportief Besturen en een plan ledenwerving en -behoud."
"Clubs die een duidelijke stip aan de horizon hebben, slagen er veel beter in leden te werven en vast te houden. Je moet goed nadenken welke doelgroepen je wil bereiken en welke communicatiemiddelen je daarvoor wil inzetten. Hoe bereik je die groepen? Als het om jeugd gaat, kun je denken aan schooltoernooien en als je volwassenen wil bereiken kun je een buurttoernooi organiseren. Het is toch makkelijker om de drempel van een vereniging over te stappen als je door je buurman wordt gevraagd. Een belangrijk aspect voor het behoud van leden is persoonlijk contact. Uit onderzoek blijkt dat leden die minder dan drie jaar lid zijn het vaakst opzeggen. Als je leden dus langer dan drie jaar weet te binden, is de kans dat je ze behoudt veel groter. Zorg ervoor dat je nieuwe leden actief bij de vereniging betrekt, dat je ze naar de baan haalt en dat ze daar aanspraak hebben.”
Nieuw beleidsplan
Als oorzaken van de recente ledenterugloop noemt Schenk onder meer de economische crisis: “Tennis is voor veel mensen een tweede sport en daar bezuinigen mensen sneller op. Je ziet ook meer verloop onder leden die niet meer zo actief zijn voor hun club. Het is voor verenigingen belangrijk om goed na te denken over manieren om die leden aan de club te binden. ”Doelstellingen op het gebied van ledenaantallen heeft de tennisbond voor de komende jaren (nog) niet geformuleerd. Schenk: “We zijn nu bezig met het ontwikkelen van een nieuw beleidsplan. Hierin zullen ook doelstellingen benoemd worden op het gebied van ledentaantallen.” Als dat nieuwe beleidsplan er is, krijgen de verenigingen naast de reguliere bijeenkomsten ook volgend jaar in Rosmalen weer de kans om daarbij hulp te vragen van de bond.”
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.