12 december 2013
Nieuws
door: Lennart Bloemhof | 12 december 2013
Het begon met het simpele streven om de tennisclub gezelliger te maken en het leverde TC Middenmeer uiteindelijk een eervolle uitverkiezing op. De tennisvereniging uit Noord-Holland is de trotse eerste eigenaar van een de Zwarte Tulp-awards, degene die hoort bij de prijs van 'Vereniging van het Jaar' die tennisbond KNLTB eind november voor het eerst uitreikte.
Verenigingsfunctionarissen konden verenigingen via een korte motivatie voordragen voor de prijs. Een vakjury, bestaande uit de KNLTB-bestuurders Dorien Everaars (Bondsbestuurslid Breedtetennis), Marcel Boots (Bondsbestuurslid Algemene Zaken), Theo de Vaal (Directeur Verenigingstennis) en Erik Poel (Directeur Marketing en Communicatie), roemde voornamelijk het jonge bestuur van TC Middenmeer en het heldere beleid dat de vereniging voert. De club werd verkozen boven twee andere genomineerden.
De jury beoordeelde de genomineerden op verschillende gebieden, zoals: ledenwerving en -behoud, innovatie, open club, jeugdbeleid, bestuur, vrijwilligers en samenwerking met de KNLTB. De Zwarte Tulp-award is gebaseerd op het embleem van de KNLTB.
Beloning
Pim Zandvoort is penningmeester en vicevoorzitter van TC Middenmeer. Hij zegt dat het winnen van de prijs allereerst als een beloning voelt voor het werk dat zijn bestuur, maar ook de vrijwilligers en leden voor de club verrichten. “We zijn er heel blij mee, maar de echte betekenis moeten we nog gaan ervaren omdat het de eerste keer is dat de prijs is uitgereikt”, zegt hij tevreden.
Zandvoort legt uit dat het bestuur van zijn tennisvereniging voornamelijk uit dertigers en veertigers bestaat, wat een relatief groot verschil is met andere tennisverenigingen waarbij vaak gepensioneerden in de bestuursstoelen zetelen. Vijf jaar geleden werd het bestuur gedeeltelijk verjongd door de tennisclub, maar volgens hem is er niet bewust aan de voorkant gekozen voor een geheel jong bestuur.
Zandvoort: “Tijdens de bestuursverjonging maakten leeftijdsgenoten binnen de vereniging elkaar enthousiast om iets te doen voor de club. Je ziet de jongere leeftijden ook in ons hele vrijwilligersbestand wel terug. Bij het benaderen van vrijwilligers hebben we daarnaast ingezet op actief werven, door lijstjes te maken van mensen waarvan we dachten dat die op een bepaalde positie wel goed zouden passen. Die mensen hebben we benaderd. We zetten onze vrijwilligers in op hun kracht.”
Langetermijnbeleid
Het verjongde bestuur formuleerde meteen een helder langetermijnbeleid. Er moesten meer leden komen: van 200 leden naar ongeveer 280 leden. Dat hoefde niet in één keer volgens Zandvoort, maar was wel het heldere doel aan het einde van de rit. “We wilden graag wat meer reuring rond de vereniging hebben en daarmee een omvang krijgen die hoort bij een tennisclub met vier gravelbanen. Toen we 200 leden hadden, was het aardig stil op het park. Dat kan zelfs uiteindelijk leden kosten en daarom hadden we de wens om de club weer wat gezelliger te maken.”
Gericht werden er projecten opgezet om de ledengroei te bereiken. Zo werd er in het dorp door de club een jaarlijks stratentennistoernooi georganiseerd, waarvoor leden in hun eigen straat niet-leden benaderen om mee te doen aan het toernooi. “Dat was de motor achter de seniorengroei”, zegt Zandvoort. Om jeugd te motiveren om te gaan tennissen ging de club langs bij de scholen in het dorp met het motto ‘Maak kennis met tennis’. Ook kregen kinderen de mogelijkheid om tegen een voordelig tarief tennislessen te volgen.
Om bedrijvigheid op de club te houden reserveerde de tennisvereniging in haar clubhuis werkruimte voor ZZP’ers en flexwerkers.
Club van de 21ste eeuw
De KNLTB beschrijft TC Middenmeer - vanwege het openstellen van haar clubhuis voor ZZP’ers en flexwerkers - als 'echt een club van de 21ste eeuw'. Een woordvoerder van de tennisbond verklaart de keuze voor Middenmeer als club van het jaar: “De vereniging ziet het ledental groeien door hun beleid. Ook stimuleren ze de samenwerking met een andere tennisvereniging binnen de gemeente. TC Middenmeer gaat met haar tijd mee.”
De nieuwe KNLTB Jaarprijzen kent met de Zwarte Tulp-awards - waar de prijs van TC Middenmeer onder valt - naast ‘Vereniging van het Jaar’ nog zes categorieën uiteenlopend van ‘Speler van het Jaar’ tot ‘Verenigingsvrijwilliger van het Jaar’. De Jaarprijzen zijn de voortzetting van de KNLTB Bondswisselprijzen, die tot en met 2012 door de tennisbond werden uitgereikt.
Ledenbehoud
Hoe het beleid van TC Middenmeer nu verdergaat, met een Zwarte Tulp in de vitrine? “Daar gaan we nu over nadenken”, zegt Pim Zandvoort. “We zitten inmiddels rond het gewenste aantal leden en dat is eerder dan we in het langetermijnplan hadden voorspeld. Nu wordt het de kunst om dat ledenaantal vast te houden. Met die gedachte zullen we het meerjarenplan vernieuwen. Het hebben van 280 leden is namelijk mooi”, vervolgt Zandvoort, “maar nu moet je die leden bij de club houden, ze tevreden stellen en luisteren naar hun behoeftes. Onze beleidsinvalshoek verschuift daarom nu van ledengroei naar ledenbehoud.”
Voor meer informatie: www.tcmiddenmeer.nl
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.