Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Sportverenigingen kunnen stappen zetten op personeelsbeleid

Sportverenigingen kunnen stappen zetten op personeelsbeleid

17 oktober 2024

Nieuws

door: Emilie Maclaine Pont | 17 oktober 2024

Hoe zorg je voor een duurzame samenwerking met de – al dan niet betaalde – krachten binnen jouw sportvereniging? In hoeverre spelen arbeidsrechtelijke zaken - zoals een contract, vergoedingen, duidelijkheid over taken en verantwoordelijkheden - hierbij een rol? Tijdens de Nationale Sport Vakbeurs op 6 november aanstaande in Gorinchem geeft Maartje Fleuren samen met NOC*NSF-medewerker Peet Mercus antwoord op deze en soortgelijke kwesties.

MaartjeFleuren-1Maartje Fleuren is eigenaar van Fleuren Sportsupport en geeft als zodanig organisatorisch en juridisch advies en ondersteuning aan sportverenigingen, gemeenten, bonden en organisaties die een sterke en toekomstbestendige sportsector als doel hebben. Daarnaast werkt zij al van jongs af aan vrijwillig en later ook betaald in de praktijk. “Van scheidsrechter, training geven en lid van de jeugdcommissie tot sponsormanager, fusiebegeleider en bestuurslid: ik heb alle hoeken van een sportvereniging gezien. Van huis uit weet ik niet beter dan dat helpen waar je kan, hoort bij sporten bij een vereniging.”

Teveel over de schutting
Met een moeder (Marijke Fleuren) die onder meer van 2011 tot 2023 voorzitter van de Europese Hockey Federatie was, maar vooral een grote persoonlijke interesse in en affiniteit en ervaring met het thema leidinggeven en professionalisering van sportverenigingen, is het niet verwonderlijk dat Maartje Fleuren van dit onderwerp haar vak heeft gemaakt.

“In het bedrijfsleven is het meer dan normaal om zaken die te maken hebben met human resources management (HRM) duidelijk en goed vast te leggen. Denk aan een heldere taakomschrijving, een gedegen profiel, verwachtingen, afspraken over te werken uren, maar ook het plaatsvinden van beoordelings- en evaluatiegesprekken en duidelijkheid over hoe er met elkaar wordt omgegaan. In de sport is dit nog in veel mindere mate of niet het geval, terwijl helderheid en transparantie over dit soort onderwerpen in mijn ogen een pre is. Betaalde krachten bijvoorbeeld, krijgen vaak meer over de schutting gegooid dan waar ze in eerste instantie voor zijn aangenomen, simpelweg omdat niet vastomlijnd is waar zij voor zijn aangesteld. Dat leidt er al snel toe dat die kracht teveel taken op z’n bord heeft.”

"Bestuurders weten niet waar ze aan kunnen denken als het gaat om HRM in de sport"

Ook voor vrijwilligers zou volgens Fleuren meer duidelijkheid helpend zijn. “Dat ze niet betaald worden, betekent niet dat je op HRM-gebied niets hoeft vast te leggen. Misschien zijn zij ook wel gebaat bij nu en dan een evaluatiegesprekje en vinden ze het prettig om te weten wat er precies van hen wordt verwacht als ze ergens 'ja' op zeggen.”

Bewustwording
Fleuren ziet dat het bij sportverenigingen eenvoudigweg vaak ontbreekt aan bewustzijn “Bestuurders weten niet waar ze aan kunnen denken als het gaat om HRM in de sport. En de professionals hebben op hun beurt niet altijd kennis van hun rechten. Van beide kanten geldt dat zij het gesprek kunnen aangaan als ze die kennis wél in huis hebben. Daar zijn uiteindelijk alle partijen bij gebaat.”

Hoewel niet alle sportclubs per se van betaalde krachten gebruik (willen) maken, is HRM volgens Fleuren wel in alle gevallen relevant. “Je zorgt hiermee voor een positieve werkomgeving en verhoogt de motivatie van de betaalde krachten. Dat geeft rust.”

Voor meer informatie: www.fleurensportsupport.nl


Meer over human resources management tijdens de Nationale Sport Vakbeurs
Op woensdag 6 november 2024 vindt de 13de editie van de Nationale Sport Vakbeurs plaats in Evenementenhal Gorinchem. Sportambtenaren, clubbestuurders en exploitanten van sportaccommodaties komen dan samen met dienstverleners en leveranciers uit de sportwereld. Behalve een enorme beursvloer is er een uitgebreid lezingenprogramma - voor een groot deel door NOC*NSF verzorgd - met tal van interessante thema's. Eén van de sessies richt zich op human resources management , waarin Maartje Fleuren en Peet Mercus zullen vertellen hoe je kan leidinggeven aan beroepskrachten en vrijwilligers bij sportverenigingen.

Voor meer informatie: nationalesportvakbeurs.nl
nsv2024608

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.