17 december 2009
Nieuws
De Rivierenwijk - de door Ella Vogelaar aangewezen prachtwijk in Deventer - is volop in ontwikkeling. Niet alleen fysiek komt de wijk er anders uit te zien, maar ook op sociaal gebied zijn ambitieuze plannen opgesteld. Om bijvoorbeeld een aantrekkelijke én gezonde leefomgeving te creëren, is anderhalf jaar geleden het project ‘Rivierenwijk Beweegt’ opgestart.
Het sociaal plan, waar Rivierenwijk Beweegt deel van uitmaakt, is tot stand gekomen door een samenwerking tussen de gemeente Deventer en woningcorporatie Rentree. Om de gestelde ambities te realiseren en interventies te ontwikkelen zijn door hen diverse lokale partijen aangetrokken: Sportbedrijf Deventer is de hoofdaannemer van het sport- en beweeggedeelte, dat zij samen met welzijnsorganisatie Raster en culturele instelling Leeuwenkuil kleur geven. “Het is een samenwerking die inzet op buurtsportwerk, waarin de buurt heel expliciet voorop gesteld wordt”, vertelt Ruben Buijserd van Sportbedrijf Deventer. “Door de krachten van alle betrokken partijen te bundelen wordt geprobeerd om bewoners met een lage beweegdeelname aan te zetten tot een gezond en actief leven.”
Sportmakelaar en leefstijlcoach
Om dit te bereiken is door Sportbedrijf Deventer een breed, gevarieerd en structureel beweegaanbod gecreëerd. Vier buurtsportwerkers in dienst van Raster Groep organiseren afvalprojecten, sportverenigingcircuits, sportinstuiven en bijvoorbeeld danslessen voor allochtone meisjes. “Sommige activiteiten zijn landelijk geïnitieerd als onderdeel van ‘30 Minuten Bewegen’ of ‘WhoZnext’ van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen, maar het overgrote deel is in samenwerking met de bewoners ontwikkeld”, licht Buijserd toe. “De vraag van de doelgroep bepaalt in de Rivierenwijk dan ook veelal de inhoud van het aanbod.” Naast het vergroten van het beweegaanbod zet Rivierenwijk Beweegt echter ook in op een gezonde en beweegrijke leefomgeving. Zo worden er nieuwe sport- en speelvoorzieningen aangelegd, maar stimuleert Sportbedrijf Deventer bijvoorbeeld ook lokale ondernemers tot het uitvoeren van een ‘gezond beleid’.
Zelf is Buijserd als sportmakelaar bij het project Rivierenwijk Beweegt betrokken. Sinds medio 2008 is hij verantwoordelijk voor het verbinden en makelen tussen de vraag van bewoners en het aanbod van lokale partijen. “Nu er in de afgelopen anderhalf jaar een groot aanbod aan activiteiten is ontstaan, ben ik me meer beleidsmatig aan het richten op de continuering van de activiteiten en het versterken van de relatie tussen de wijk en het bestaande georganiseerde aanbod”, zo licht hij toe. “Ik ga erop toezien dat verenigingen activiteiten in hun beleid verankeren en dat ze een structurele verbinding met de Rivierenwijk aangaan.”
Naarmate het project vordert, verandert echter niet alleen de functie van sportmakelaar: er wordt ook een leefstijlcoach aangetrokken die het gezicht zal worden van de NISB-campagne ’30 Minuten Bewegen’. Van deze campagne zal vanaf januari 2010 een pilot in Deventer worden geïmplementeerd. “Om de échte inactieven in beweging te krijgen, houdt de leefstijlcoach een wekelijks spreekuur in het bewonersloket van de wijk en zal hij/zij binnen bestaande onderwijs-, activiteiten- en jongerengroepen voorlichting geven en het gesprek over een gezonde leefstijl aangaan”, licht Buijserd toe. “Op verzoek of doorverwijzing kan de leefstijlcoach bewoners zelfs individueel aan de hand nemen richting een gezonde en actievere leefstijl, bijvoorbeeld door hen in contact te brengen met een sportvereniging.”
Succesvolle werkwijze
Om het effect van deze initiatieven te meten, is in februari 2009 een nulmeting uitgezet waaruit is gebleken welke specifieke doelgroepen het meest inactief zijn. “Hogeschool Saxion zal het verloop en het effect van het project blijven monitoren”, aldus Buijserd. “De prognose is dat de sportdeelname in beweegarme doelgroepen, zoals bijvoorbeeld allochtone meisjes en vrouwen, door het aanbod van Rivierenwijk Beweegt al aanzienlijk is toegenomen.” De werkwijze van Rivierenwijk Beweegt door samen met bewoners activiteiten te organiseren en implementeren, mag dan ook succesvol worden genoemd. Het is daarom niet het plan om het project op korte termijn te beëindigen. Buijserd: “Op basis van het huidige succes zal Rivierenwijk Beweegt bij tussentijdse evaluaties zeker niet stopgezet worden; we gaan in ieder geval door tot 2012.”
Voor meer informatie: Ruben Buijserd, r.buijserd@sportbedrijfdeventer.nl
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.