Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Sf deinum friese dorpsclub waar mienskip centraal staat

SF Deinum: Friese dorpsclub waar <em>mienskip</em> centraal staat

11 april 2024

Nieuws

door: Bas Kammenga | 11 april 2024

In de aanloop naar de verkiezing van Sportaccommodatie van het Jaar - georganiseerd door NOC*NSF en Kenniscentrum Sport & Bewegen - licht Sport Knowhow XL wederom een genomineerde eruit. Na ons artikel van twee weken geleden over FC Weesp volgt nu aandacht voor omnisportvereniging SF Deinum, gevestigd in het gelijknamige Friese dorpje met iets meer dan duizend inwoners. We spreken met voorzitter Tarek Laarif die vertelt over zijn club, de rol die de vereniging speelt in de dorpsgemeenschap en de achtergrond van hun nominatie.

Tarek Laarif rolde ooit in een bestuursfunctie bij SF Deinum, nadat hij acht jaar had gesport bij Deinum: “Eerst voetbalde ik nog bij Sparta ‘59, één van de voorlopers van onze huidige vereniging die in 2016 door een fusie ontstond. Ik heb een aantal jaren in het eerste en in het tweede gevoetbald en toen kwam er een oproep vanuit het zittende bestuur om opvolgers te vinden.”

XL13SCDeinum-1Omnivereniging
Voetbal, korfbal, kaatsen en volleybal vallen sinds acht jaar onder dezelfde vereniging op het Sportcomplex De Fjouwer. Daarnaast worden er diverse zaalsporten beoefend door de leden. “Het hele bestuur wilde het stokje overdragen na het neerzetten van de accommodatie en het regelen van alle praktische zaken. Ze vonden dat het tijd was voor een nieuwe wind en zaken als het beleid, de sport, het plezier en de exacte functie van de vereniging kon wel wat nieuwe impuls gebruiken.”

Eén bestuurslid bleef destijds aan voor de continuïteit, maar verder kwamen er in 2021 opeens acht nieuwe mensen binnen het bestuur in de leeftijd van tussen de 20 en 44. “Dat was voor ons ook best spannend, want we gingen er blanco in. Maar het was ook heel uitdagend en we stonden allemaal wel open voor ‘gekke’ nieuwe ideeën. En dat werkt wel mooi. De rol van voorzitter had ik niet echt bedacht, maar ik heb gekozen om iets buiten mijn comfortzone te stappen.”

De nominatie voor Sportaccommodatie van het Jaar is vooral verdiend door de manier waar SF Deinum de hele gemeenschap - mienskip - bij de club betrekt

Samenstelling
Het negenkoppige bestuur kent de standaardfuncties van voorzitter, penningmeester en secretaris, één verantwoordelijke voor de accommodatie, één algemeen bestuurslid en daarnaast een afvaardiging uit de vier natuurlijke voorgangers van de genoemde sporten. “Voor de fusie had elk van de losse verenigingen moeite om bestuursleden te vinden en er lag ook een uitdaging van de verdeling van kantineomzet met vier verenigingen onder één dak. Dus het was vooral een praktische keuze.”

De leden in de diverse sporten hebben de mogelijkheid ook de andere sporten te beoefenen. “De kaatsafdeling heeft ieder lid automatisch kaatslid gemaakt en we doen dus vaak met de voetbaltak mee met kaatstoernooien. We hebben in totaal 350 leden waarvan heel veel jeugd. We hebben een erg gezonde jeugdtak en hebben ook een regiofunctie voor de omringende dorpen.”

Nominatie
XL13SCDeinum-2De nominatie voor Sportaccommodatie van het Jaar is vooral verdiend door de manier waar SF Deinum de hele gemeenschap (in het Fries ‘mienskip’) bij de club betrekt. “We zijn er voor jong en oud en ook niet-sporters zijn er welkom. We hebben eigenlijk een open sportpark en de deuren blijven open. Kinderen kunnen altijd bij ons sporten en dat gaat ook altijd goed samen”, aldus Laarif.

Het gebouw heeft al echt de functie van een huiskamer. “We willen er naartoe dat het misschien nog meer de functie van dorpshuis gaat krijgen. Zo is er voor senioren elke week een koffieuurtje. En we denken aan een ‘soosavond’ voor de veertienjarigen. Het is zo’n mooi gebouw en we zouden het graag voor meer sociale activiteiten willen gebruiken. We hebben ook veel aandacht voor de niet-leden en mensen die we nog over de drempel kunnen helpen om te gaan sporten. Mensen worden ook gewezen op de mogelijkheid om aanspraak te doen op fondsen als de portemonnee het niet toelaat.”

Acties
Ook op het gebied van duurzaamheid heeft men in Deinum stappen gezet. “We zijn altijd in voor gekke acties en zo gaan we op een ludieke manier geld inzamelen voor een warmtepomp. We gaan in 2024 een ‘paarden’-race organiseren waarbij iedereen een rugnummer krijgt. Daar zijn mooie prijzen te winnen en de meeropbrengst komt ten goede aan een warmtepomp. Het is maar een voorbeeld van de vele manieren waarmee we geld binnen halen voor de club.”

Binnen de club wordt verspillen van eten ook zoveel mogelijk voorkomen. “We gaan zorgvuldig om met de voorraad. Als we zaterdag iets overhouden, geven we dat liever meteen weg of soms nog op dinsdag bij de trainingsavond. Als er fruit overblijft, nemen de vrijwilligers het mee naar huis om bijvoorbeeld een bananenbrood van te bakken. Ook op het gebied van kleding hebben we een dergelijke oplossing met een weggeefhoek.”

"We zijn druk bezig met de natuur rondom ons sportpark. Met de vogelwacht hebben we een zwaluwentil geplaatst. De aanplant van bomen is ook een punt van aandacht"

Fruitbomen
Het relatief nieuwe sportpark wordt omzoomd door fruitbomen. “Er zijn tweehonderd van die bomen als een soort wandelroute in het dorp en ook langs ons sportcomplex aangeplant. Het idee daarbij is dat we iets leuks gaan doen met het fruit dat daar vandaan komt. In het juiste seizoen kunnen we het zelfs in de kantine verkopen. We zijn sowieso druk bezig met de natuur rondom ons sportpark. Met de vogelwacht hebben we een zwaluwentil geplaatst. De aanplant van bomen is ook een punt van aandacht.”

XL13SCDeinum-4Zaken als fondsenwerving worden bij SF Deinum geïnitieerd vanuit het bestuur. “Maar veel andere zaken zoals huiswerkbegeleiding en het seniorenuurtje komen vanuit de leden of vanuit andere dorpsbewoners. Dat zijn mooie initiatieven die ons weer extra bezoek opleveren. We zijn erg trots op onze nominatie en het is een mooi en groot compliment naar alle vrijwilligers binnen het bestuur en de club dat we bij de laatste vijf zitten.”

Mienskip
Niet alleen binnen de vereniging, maar met de hele omgeving wordt een samenwerking gezocht. “Met de vereniging dorpsbelang die het jaarlijkse dorpsfeest organiseert hebben we de handen ineen geslagen in de aanschaf van een gezamenlijke feesttent. Die hebben we straks met zes belanghebbende partijen in één jaar al terug verdiend en kunnen we zelf gaan verhuren. We proberen alles creatief op te lossen. We krijgen kunststoffen bekers in de kantine waar de leden hun naam op kunnen ‘kopen’. Het gevoel voor de ‘mienskip’ is groot. De gemeenschap heeft echt de verantwoordelijkheid om elkaar te helpen. Als we mensen vragen, zijn ze altijd bereid om te helpen. Als je het samen doet, dan kun je veel werk verzetten.”

De uitreiking van de prijs voor de Sportaccommodatie van het Jaar vindt medio mei plaats in het Friese Opeinde bij voetbalvereniging ONT, de vorige winnaar.

Voor meer informatie: Vijf finalisten gaan voor titel Sportaccommodatie van het Jaar; kijk ook op www.sfdeinum.nl

"Het gevoel voor de ‘mienskip’ is groot. De gemeenschap heeft echt de verantwoordelijkheid om elkaar te helpen"

XL13SCDeinum-3
 

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.