29 januari 2008
Nieuws
“Onze jeugd gaat letterlijk haar grenzen verleggen in Kazachstan”, vertelt Anton Spaan, vrijwilliger bij de Almeerse Schaats Vereniging, trots. “Wij zijn een schoolvoorbeeld van een maatschappelijk betrokken vereniging,” aldus Spaan. “In Nederland verzorgen wij een aantal activiteiten voor visueel en verstandelijk gehandicapten en nu werd ons door het ministerie van Buitenlandse Zaken de mogelijkheid geboden een steentje bij te dragen in Kazachstan.”
Het ministerie van Buitenlandse Zaken kent sinds twee jaar het project Xplore, waarbij jongeren tussen de 12 en 30 jaar uitwisselingen opzetten en stage lopen in ontwikkelingslanden.
“Xplore financiert het project in Kazachstan voor 75 procent; de jongeren en de begeleiders betalen zelf ieder een eigen bijdrage van 300 euro,” legt Spaan uit, “Verder hebben de jongeren sponsoracties gehouden in naam van Ak Bota.” Ak Bota is de stichting in Kazachstan waar de schaatsvereniging voor dit project mee samenwerkt. Deze stichting is opgericht door alleenstaande moeders en helpt gehandicapte kinderen.
“Meestal zijn het scholen die aan dit project van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelnemen”, aldus Spaan. “Vaak kiezen scholen landen in Zuid Amerika of Afrika. Nadat wij belangstelling toonden bij Buitenlandse Zaken kregen we een lijst met ontwikkelingslanden waar we naar toe konden. Ook China stond daar bijvoorbeeld op, maar het lukte ons niet om daar contacten te leggen. Kazachstan was voor ons natuurlijk interessant, omdat de legendarische Medeobaan daar ligt. Medeo is de voormalige wonder-schaatsbaan van de Sovjet-Unie, waar in de jaren tachtig menig wereldrecord werd gereden. Door te surfen op internet kwamen we terecht bij een Nederlandse vrijwilliger die actief is in Kazachstan en verbonden was aan de stichting Ak Bota. Het is natuurlijk ideaal om met een stichting samen te werken, ook het ministerie complimenteerde ons met de aanpak”, aldus Spaan.
De zeventien jongeren tussen de 16 en 23 jaar die meegaan naar Almaty hebben zelf een gecombineerd programma samengesteld. Op het internaat waar ze hun handen uit de mouwen gaan steken, is er slechts één begeleider op 15 kinderen. Daardoor is er naast de dagelijkse verzorging weinig tijd voor persoonlijke aandacht. De Almeerse jongeren gaan helpen met de dagelijkse zorg, maar ook voorlezen, zingen en spelen met de gehandicapte kinderen. Verder gaan ze op het internaat toiletten repareren en het terrein opknappen. “We houden dan nog een dag of vier over om zelf op pad te gaan, zoals een stedentripje of een dagje naar het platteland”, aldus Spaan. “Zelf schaatsen op de Medeobaan zit er waarschijnlijk niet in. Er worden weinig wedstrijden meer op gereden en wordt voornamelijk nog recreatief gebruikt. Misschien pakken we dus nog wel een rondje mee, maar een pr-tje verbreken zit er niet in!”, aldus Spaan.
Voor meer informatie klik hier
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.