Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Nieuwe lezingenreeks kracht van sport in de wijk van start

Nieuwe lezingenreeks ‘Kracht van Sport in de wijk’ van start

2 maart 2017

Nieuws

door: Marc Hoeben | 2 maart 2017

Op 9 maart start de lezingenreeks ‘Kracht van sport in de wijk’. De reeks, georganiseerd vanuit Hogeschool Inholland en de Hogeschool van Amsterdam (HvA), hoopt een inzicht te geven in het werk van professionals die op wijkniveau werken met kwetsbare groepen om zo een aanzet te geven tot het bundelen van krachten.

XL7-KrachtvanSportMarijeDeutekom-1De lezingen zijn bedoeld voor studenten van alle instellingen van hoger onderwijs en voor professionals die werken op het snijvlak van sport, gezondheid en welzijn, legt dr. Marije Deutekom uit. Zij is lector Kracht van Sport bij de HvA en Inholland en begon in 2011 met collega dr. Cees Vervoorn (lector Topsport en Onderwijs van de HvA en UvA) een lezingenreeks Kracht van Sport. 

“Het ging toen om lezingen voor iedereen die interesse had in sport. Het centrale thema was ‘De Olympische Spelen in Nederland, droom of nachtmerrie?’ Dat was toen behoorlijk actueel. Nog tijdens de reeks werd het plan voor een Olympische Spelen in Nederland afgeblazen. Maar het interessante was toen wel dat we telkens op één punt in de discussie uitkwamen. De sport zelf is altijd geneigd om te zeggen dat de kracht van sport het verbeteren van de wereld is." 

"Maar anderen, met meer afstand en misschien minder voeling met sport, zeggen dan: is dat wel zo? Zo van: laat maar zien waarom dat zo is. Vanuit die gedachte zijn we doorgegaan met het organiseren van de jaarlijkse lezingenreeksen met die titel. We hebben het gehad over de vernieuwende kracht van sport, over de economische kracht, we hebben bekende sprekers gehad als de hoogleraar Sportbeleid en Sportmanagement van de Universiteit Utrecht, Maarten van Bottenburg, en de voormalige chef de mission van NOC*NSF, Charles van Commenee.”

"We willen zorgen dat sport op de politieke agenda staat"

Verkiezingen
Zo vlak voor de landelijke verkiezingen wil Deutekom wel kwijt dat het geen kwaad kan om de politiek te bestoken. “Het is belangrijk om in te zien waar Kracht van Sport echt over gaat. De laatste jaren laten we studenten opdrachten maken en hebben we de lezingen gebundeld in boekvorm. We willen zorgen dat sport op de politieke agenda staat. Zo is er afgelopen jaar door Rudmer Heerema van de VVD een vraag in de Tweede Kamer gesteld over de financiering van sport naar aanleiding van ons boekje ‘Kracht van Sport, de Verbinding’. Ik weet het, dan is het nog altijd afwachten wat er precies mee gebeurt en hoeveel invloed het heeft. Maar bijvoorbeeld op lokaal niveau weten in Amsterdam mensen als D66-raadslid Reinier van Dantzig en VVD-wethouder Eric van der Burg - van Sport, Zorg, Ruimtelijke Ordening en Ouderen - ons zeker te vinden.”

De lezingenreeks vindt deze keer op donderdagen plaats bij InHolland in Haarlem en kent telkens een focus op een andere kwetsbare groep in de wijk , te beginnen op 9 maart met als onderwerp ‘Mensen met een beperking.’ Andere thema’s zijn ‘Kwetsbare jongeren’ (30 maart), ‘Migranten en Vluchtelingen’ (20 april), ‘Mensen met psychische problemen’ (11 mei) en ‘Senioren en ouderen’ (1 juni). 

“De laatste jaren was de reeks meer op de sport gericht, het verschil is dat het nu directer over andere groepen gaat. De belangstelling is er zeker, we hebben inmiddels al meer dan honderd inschrijvingen binnen en dat geeft een mooie mix te zien van mensen uit de sport, studenten en deelnemers uit de welzijnshoek.”

Studiepunten
Voor studenten is het mogelijk studiepunten te halen, via een praktijkopdracht. “Het is de bedoeling dat ze een interview houden met een professional uit de wijk, dit verwerken via een vast protocol en dat weer vormgeven in een factsheet.”

XL7-KrachtvanSport-2Vorig jaar draaide het bij de lezingenreeks om mensen met een beperking. Laat dat nu net weer het onderwerp voor de eerste lezing zijn. Deutekom: “Maar het verschil is dat toen de lezingen meer waren vanuit het perspectief van iemand met een beperking. Nu gaat het meer om de verbinding tussen sport en welzijn voor zulke groepen. Vaak weten professionals uit verschillende hoeken ook niet wat de ander precies aan het doen is. Je moet je ook voorstellen dat we bijvoorbeeld graag willen dat bepaalde groepen gaan sporten, maar dat die mensen in eerste aanleg juist niet sporten of dat niet overwegen. Met hen heb je dan als buursportcoach dus helemaal geen contact, terwijl ze wel bekend kunnen zijn bij een welzijnswerker.”

"Het gaat bij ons om het snappen van het landschap, om de discussie over het thema en het delen van kennis"

Onderzoek
De genoemde verdeling van de lezingen van dit jaar naar specifieke doelgroepen komt voort uit een onderzoek van Anne de Schutter-Bulsink van InHolland en tevens na raadpleging van een stakeholdersgroep, bestaande uit beleidsmedewerkers en bestuurders van Haarlem, Alkmaar en Amsterdam, leden van sociale wijkteams en vertegenwoordigers van de Johan Cruyff Foundation, Verwey-Jonker Instituut, Hogeschool Zeeland, Sportservice Noord-Holland, Sport Support, Kenniscentrum Sport en VWS . 

“We zijn Anne in de voorbereiding voor deze reeks veel dank verschuldigd. De doelgroepen zijn nu zo benoemd, maar we hebben de definities van de groepen niet hard gesteld. Het gaat bij ons meer om het snappen van het landschap, om de discussie over het thema en het delen van kennis.”

Beroep
Op sportverenigingen wordt door overheid en politiek een steeds uitbundiger beroep gedaan om kwetsbare groepen op te vangen of te begeleiden. Het gevaar, zo onderkent ook Deutekom, is dat er overvraagd gaat worden. “Dat is een heel goed punt en dat moeten we natuurlijk bespreken. Van hogerhand wordt er zo veel gevraagd van vrijwilligers, terwijl deze mensen het eigenlijk uit clubliefde zijn gaan doen. Je moet je dan ook afvragen onder wiens verantwoordelijkheid verschillende projecten daarna komen te liggen. Professionals hebben de kennis, het is belangrijk dat zij de verantwoordelijkheid dragen. Maar als het nog meer een gezamenlijke verantwoordelijkheid wordt, door samenwerking tussen welzijnsinstellingen en sport, dan boek je al winst.”

Voor meer informatie over de lezingenreeks: www.hva.nl/krachtvansportindewijk

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.