Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Méér animo maar minder geld voor populaire subsidieregeling

Méér animo maar minder geld voor populaire subsidieregeling

12 maart 2015

Nieuws

door: Marc Hoeben | 12 maart 2015

De Sportimpuls geldt als een succes. Toch staat de subsidieregeling van het ministerie van VWS voor bewegingsinitiatieven op lokaal niveau, voor mensen die weinig of onvoldoende bewegen, onder druk. Het budget in 2015 is flink lager dan vorig jaar. Ben Moonen, die subsidie- en beleidsadvies verzorgt voor gemeenten, sportorganisaties, bedrijven en andere partijen, ziet het met lede ogen aan.

XL9Sportimpuls-1De Sportimpuls maakt deel uit van het VWS-programma Sport en Bewegen in de Buurt. Het ministerie van VWS stelt tot en met 2016 subsidie beschikbaar voor interventies, waarbij het om drie regelingen draait.

Eentje heet ‘Kinderen sportief op gewicht.’ Zij heeft tot doel kinderen van 0 tot 4 jaar met (risico op) overgewicht en obesitas en jeugd van 12 tot 18 jaar met (ernstig) overgewicht, die niet of te weinig bewegen, te stimuleren richting passend sport- en beweegaanbod en er bovendien voor te zorgen dat zij het sporten en bewegen integreren in een gezondere leefstijl.

Een andere regeling is ‘Jeugd in lage inkomensbuurten.’ Deze is bestemd voor jeugd tot en met 21 jaar in genoemde buurten, met als doel ze lid te laten worden van een sportvereniging en blijvend in beweging te houden.

“Mijn indruk is dat er voor de subsidie meer interesse bij partijen is dan ooit,” zegt Moonen. “Maar dat is wel een probleem, want het budget is juist substantieel lager dan vorig jaar. Toen was er nog 16 miljoen euro voor de drie regelingen beschikbaar. Nu is dat terug gegaan naar 9 miljoen euro. Dat betekent een lagere scoringskans. Vorig jaar was het nog 39 procent, dit jaar ligt dat zomaar ergens tussen de 25 en 30 procent. En het is ook nog zo dat de maximale subsidie - behalve bij Kinderen Sportief op Gewicht - begrensd is op een ton. Bij Kinderen Sportief op Gewicht is dat wel 125.000 euro gebleven.”

Lage scoringskans
De achterliggende gedachte snapt Moonen wel. “Er is minder geld, dit is gedaan om meer projecten voor hetzelfde geld te kunnen aanwijzen. Maar het zorgt er voor dat de afzonderlijke scoringskans eigenlijk te laag is. We hebben het hier toch over vrijwilligerswerk en mensen die voor niets heel veel tijd in zo’n aanvraag moeten steken. Je loopt het gevaar dat zulke processen gefrustreerd worden en mensen stoppen met het maken van plannen voor een aanvraag.”

XL9Sportimpuls-2

De Sportimpuls werkt met scherp omschreven criteria voor het doen van een aanvraag. Moonen sprak vorig jaar, in het derde jaar van het bestaan van de regeling, al zijn twijfels uit. Het zou de innovatiegeest doden. “Je kunt er verschillende kanten mee op. Enerzijds weten mensen nu beter waar ze aan toe zijn. Maar er is wel weinig ruimte voor vernieuwing. Terwijl één van de achterliggende gedachten toch ook is dat je van elkaars nieuwe initiatieven moet kunnen leren. Je komt in de situatie dat mensen op lokaal niveau graag iets willen, maar dat het dan niet kan omdat het niet past binnen het raamwerk van de interventies.”

Nieuwe regels
Strikter is de nieuwe regel die zegt dat de aanvrager van een subsidie gevestigd moet zijn in de plaats waar het project is. Nieuw is ook de regel dat zusterorganisaties van reeds gesubsidieerde partijen niet nog een keer een aanvraag mogen indienen. “Dat snap ik wel,” zegt Moonen. “De Sportimpuls is bedoeld als startsubsidie, na twee jaar moeten projecten op eigen benen staan. Toch geloof ik niet dat je er hiermee voor zorgt dat er minder aanvragen zijn. Er zijn sowieso veel te veel aanvragen.”

De nieuwe Sportimpuls vraagt meer aandacht voor evaluatie en het monitoren. “Daar mag je meer budget voor vrijmaken bij de aanvraag,” weet Moonen. “Er wordt echt op aangestuurd externe partijen in te zetten.“ Ander nuanceverschil is de rol van ouders bij Kinderen Sportief op Gewicht. “De opvoedende ondersteuning van ouders wordt veel belangrijker. Het draait niet alleen meer om de kinderen.”

Tien tips voor een succesvolle aanvraag
Rotterdam Sportsupport geeft tien tips voor mensen die een succesvolle aanvraag bij de Sportimpuls willen doen. Moonen kent ze niet, maar hij heeft zelf ook nog wel wat tips. “Je moet echt op tijd beginnen. Wie nu nog kans denkt te maken voor de ronde van april, is al te laat. Je moet het liefst een half jaar van tevoren starten. Daarnaast is informatie over de locatie een belangrijke sleutel tot succes, evenals het betrekken van de gemeente in de plannen. Zij moet bereid zijn zich voor je in te zetten. En je moet proberen zo scherp mogelijk je doelgroep in kaart te brengen.”

Helemaal van tevoren uittekenen welke projecten succesvol zijn bij de aanvraag, kan ook Moonen niet. “Het wordt beoordeeld door twee mensen, er zit een mate van subjectiviteit in. Het wordt beoordeeld op relevantie en kwaliteit, je moet het goed onderbouwen en het is zaak de toekomst te borgen, zodat het project na twee jaar blijft doorgaan.”

Spoeling dunner
Ondertussen wordt vermoedelijk de spoeling steeds dunner. “Voor 2016 wordt er gewerkt aan een actieplan voor mensen met een beperking. Dat zou dan deel gaan uitmaken van de Sportimpuls. Het is nog de vraag of dat ten koste gaat van het huidige budget of dat er meer geld bijkomt.”

Voor meer informatie: Ben Moonen, 0161-222 808, info@moonensportenleisure.nl. Zie ook het Programma Sportimpuls en/of de Menukaart Sportimpuls

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.