Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Landelijk kenniscentrum wil urban sports verder professionaliseren

Landelijk kenniscentrum wil <em>urban sports</em> verder professionaliseren

27 oktober 2022

Nieuws

door: Emma Meertens | 27 oktober 2022

Urban sports maakt de laatste jaren een flinke ontwikkeling door. De coronatijd gaf deze sporten nog een extra zetje omdat mensen graag - al dan niet individueel - wilden sporten in de openbare ruimte. Kevin Alsemgeest en Remco Tietema, urban sporters van het eerste uur, hopen met hun landelijk kenniscentrum 'Urban Basic' de urban sports verder te professionaliseren.

UrbanBasic-1Urban Basic is opgericht in 2017 door Kevin Alsemgeest en Remco Tietema, twee pioniers in het freerunning. Destijds heette het bedrijf nog Freerun Basics, maar inmiddels is het uitgebreid naar meer sporten. Zowel Alsemgeest als Tietema hebben op hoog niveau freerunning beoefend. “Freerunning is een sport die is ontstaan in de buitenwijken van Parijs. Het is een manier van bewegen waarin je jezelf verplaatst in een stedelijke omgeving en op een zo creatief mogelijke manier op zoek gaat naar mogelijkheden”, zo legt Alsemgeest uit. Naast dit fysieke deel, spelen er ook mentale aspecten mee. Het is een sport waarin je jezelf constant aan het uitdagen bent en angsten overwint. Kevin Alsemgeest ontdekte de sport op twaalfjarige leeftijd. “Toen was dat jong, tegenwoordig beginnen kinderen al op vijfjarige leeftijd met freerunning.” Wat de sport zo mooi maakt? “Het is simpelweg een eindeloze uitdaging, niemand vertelt wat je wel en niet mag doen. Iedereen beoefent het dus op zijn eigen manier. Je kunt freerunning ook beter vergelijken met dans in plaats van sport.” 

Freerunning op hoog niveau
Alsemgeest schopte het tot TeamNL en behaalde meerdere (inter)nationale successen. Zijn hoogtepunt is een bronzen medaille tijdens de eerste World Cups freerunning. Die medaille pakte hij op het onderdeel speed: “Je moet dan zo snel mogelijk een parcours afleggen van A naar B.” Daarnaast stond hij in bijna alle finales van de Nederlandse Kampioenschappen freerunning en deed hij zelfs stuntopdrachten voor Hollywoodfilms. Gedurende zijn carrière ontwikkelde de sport zich hard, volgens Alsemgeest is het freerunning van tien jaar terug niet meer te vergelijken met het freerunning van nu. 

"Moeten wij onze kennis en ervaring binnen het freerunnen niet gaan inzetten voor de hele urban scene?”

De puntentelling tijdens wedstrijden blijft altijd een uitdaging. “Het is lastig om een beweging objectief te beoordelen. Wedstrijdruns worden beoordeeld op uitvoering, creativiteit en de moeilijkheidsgraad.” Meerdere juryleden geven punten aan de freerunners, zij komen vaak zelf ook uit de sport. Alsemgeest: “Als je niet uit het freerunning komt, is het heel moeilijk om de prestaties juist te beoordelen.”

UrbanBasic-2Overeenkomst urban sporten
Inmiddels focust de oud-topsporter zich op de ontwikkeling van urban sports in het algemeen. Dat doet hij samen met Remco Tietema die hij kent uit het freerunning. “We zeiden tegen elkaar: moeten wij onze kennis en ervaring binnen het freerunnen niet gaan inzetten voor de hele urban scene?” Sinds 2014 verzorgen ze samen de trainersopleiding voor freerunning. Destijds was deze opleiding nog onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie, maar in 2017 hebben ze dit losgetrokken van de bond en richtten ze samen een onderneming op. “Naarmate ik meer mensen sprak uit het werkveld, kwam ik erachter dat de normen en waarden van de verschillende urban disciplines dichtbij elkaar liggen. We ontdekten bijvoorbeeld dat beoefenaars van sporten zoals BMX en freerunning meer een connectie met elkaar hebben dan met wielrenners en gymnasten. Ondanks dat beide sporten onder een andere bond vallen.”

Met hun onderneming richten ze zich op trainers, instanties zoals bedrijven en verenigingen én het onderwijs. “Dat kunnen zowel de sport- en beweegopleidingen binnen het hbo en het mbo zijn, als basis- en voortgezet onderwijs.” Het is een brede doelgroep en dus hebben de twee oprichters besloten om het bedrijf op te splitsen. “Urban Basic is echt het kenniscentrum, dan hebben we het over opleidingen voor trainers, studenten en docenten in en het onderwijs. Urban Performance is onze coachingstak, daarin begeleiden we atleten die net aan de top komen kijken, maar nog geen professionele begeleiding krijgen. Maar hier vallen ook jonge ondernemers onder die een bedrijf hebben op het gebied van urban sport.” Ten slotte het Urban Sports Project, de maatschappelijke tak van de onderneming. Vanuit dit initiatief organiseren ze onder andere evenementen zodat jongeren kennis kunnen maken met urban sports waardoor de bekendheid toeneemt. 

"Op het moment dat je een bond wordt, komen daar ook regels bij kijken die van bovenaf worden opgelegd"

Succes van urban sports
“De focus ligt overigens nu wel op het opleiden van bekwame trainers, daar is de vraag het hoogst”, zo vertelt Alsemgeest. En dat is niet gek als je naar de cijfers kijkt. Freerunning wordt inmiddels door zo’n 50 à 100.000 mensen beoefent. Voor het skateboarden geldt ongeveer hetzelfde. “Onder jongeren tot 18 jaar is urban sports in Amsterdam de derde meest populaire sport die er is.” Urban sport valt onder te verdelen in drie categorieën: body sporten (freerunning, breakdance en slacklinen), roll sporten (stuntsteppen, BMX, skateboarden en longboarden) en ball sporten (panna knock-out en 3x3 basketbal). “Het zijn allemaal straatsporten die van oudsher georganiseerd worden door de sporters zelf. Hierdoor blijft de beleving van de sport zo puur mogelijk. Die beleving is voor ons als Urban Basic ook het uitgangspunt.”

UrbanBasic-3Omdat beleving het uitgangspunt is, heeft Alsemgeest ook geen ambitie om Urban Basic om te dopen tot de Nederlandse sportbond voor urban sport. “Op het moment dat je een bond wordt, komen daar ook regels bij kijken die van bovenaf worden opgelegd. Dat zou niet in lijn zijn met de filosofie van urban sports.” Ondanks dat ze dus niet onder NOC*NSF vallen, hebben ze wel nauw contact met de overkoepelende sportorganisatie. Ook met de verschillende sport- en beweegopleidingen en het Kenniscentrum Sport & Bewegen zijn de lijntjes kort. “Je kunt ons het beste zien als een verbindende factor tussen al die partijen en de beoefenaars. In de gesprekken behartigen wij de belangen van de urban sporters.” Vanuit die rol hopen ze over vijf jaar meerdere programma’s in het onderwijs te hebben. Daarnaast hoopt Alsemgeest een eigen locatie te hebben waar meerdere urban sporters samenkomen.

Voor meer informatie: www.urbanbasic.nl

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.