21 september 2023
Nieuws
door: Emilie Maclaine Pont | 21 september 2023
Op 3 oktober a.s. vindt KUNSTgres 2023, het jaarlijkse kunstgrascongres van de Branchevereniging voor Sport- en Cultuurtechniek plaats. Eén van de keynotes komt van Maurice Beijk. Deze bevlogen ‘Rentmeester2050’ heeft één missie: de wereld mooier achterlaten. Over de manier waarop heeft hij sterke ideeën die hij deelt tijdens talloze lezingen en gedurende de bouw- en infraprojecten waar Beijk bij betrokken is.
“Na het verliezen van ons kind besloten mijn vrouw en ik alleen maar te doen waar we energie van krijgen. Als interieurarchitect deed ik al interessant werk, maar mijn hart gaat écht sneller kloppen van alles wat te maken heeft met volhoudbaarheid. Dat is de term die ik gebruik voor ‘duurzaamheid’, dat in mijn ogen een leeg begrip is. Bovendien suggereert het dat volhoudbaarheid duur is en dat hoeft het niet te zijn.”
Sindsdien zet Maurice Beijk zich waar hij maar kan in om bouwprojecten op een circulaire manier te realiseren. “Het begon bij mijn eigen huis, maar steeds meer raakte het ook verweven in mijn werk. Ik ontwerp nog steeds, maar nu altijd met een schoon 2050 als uitgangspunt. In dat jaar moeten we in alle opzichten volhoudbaar zijn. Op het gebied van voedsel, energie, ambacht, wonen en infrastructuur. Eigenlijk zoals het vroeger was. Toen was alles bio-based, oftewel gemaakt van biologische grondstoffen.”
Als voorbeeld noemt Beijk een project in Hengelo dat hij recent afrondde. “Het ging om het marktplein. We legden waterbuffers aan om maximaal 200.000 liter regenwater op te vangen in steenwol en een krattenveld. De ondergrondse berging zorgt niet alleen voor bewatering van de bomen op het plein, maar zorgt ook voor verkoeling. Ideaal op warme dagen.”
Water en warmte opvangen
Wat kunstgras betreft, liggen er volgens Beijk ook volop kansen. “Kunstgras wordt significant warmer dan andere ondergronden als de zon schijnt. Die warmte kan je met zonnecollectoren onder het kunstgras opvangen om daarmee clubhuizen en woningen in de omgeving van energie te voorzien. Oud kunstgras kan je hergebruiken om nieuwe velden aan te leggen. En net als op het plein in Hengelo bestaan er systemen om ondergronds water op te vangen en op te slaan. Water is een van de grootste zorgpunten van dit moment als het gaat om het klimaat. Er is vaak te veel of te weinig. Daardoor zijn dit soort maatregelen geen luxe, maar noodzaak.”
Tijdens zijn lezingen valt Beijk steevast terug op zes pijlers: vertrouwen, wederkerigheid, co-creatie, mens- en natuurinclusief, creativiteit en innovatie en een integrale aanpak. “Als al die elementen in een project zitten, dan slaagt het. Je hebt bijvoorbeeld samenwerking met anderen nodig om succesvol te zijn. Tussen uitvoerende partijen, zoals stratenmakers, architecten en ingenieurs, maar ook tussen potentiële afnemers. Denk aan sportverenigingen en gemeenten die de handen ineenslaan om kunstgrasvelden optimaal te benutten.”
Minimaal dubbel gebruiken
Het ‘volhoudbaarheidsproces’ begint volgens Beijk bij bewustwording. “Koppelkansen, zoals een combinatie tussen een sportveld en wateropslag, worden nog te weinig benut. We moeten toe naar dubbel of misschien wel driedubbel gebruik van grond. De mogelijkheden om het anders te doen, zijn er. Nu is het vooral een kwestie van doen.”
Volgens Beijk, naar eigen zeggen een dwarsdenker, innovator en een rasoptimist, is geld geen reden om niet te investeren: “Dit soort projecten verdient zich in no-time terug. Sterker nog, het budget van sommigen is soms zelfs lager. Zo realiseerde ik onlangs een nieuw gebouw dat voor tachtig procent bestaat uit reststromen afkomstig van een sloopbedrijf. Bovendien draait het niet om nu, maar om de toekomst. Als je doet wat je altijd deed, krijg je wat je altijd kreeg. Het roer moet dus om. Je kan als sportvereniging al klein beginnen door planten en bloemen te planten rondom de kunstgrasvelden waar bijen en vlinders op afkomen. Het zijn misschien kleine stappen, maar iedere is er één.”
Voor meer informatie: www.rentmeester2050.nl
Klik hier voor het programma en om je in te schrijven
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.