door: Leo Aquina | 3 april 2013
De sponsorbedragen in het hockey zijn niet vergelijkbaar met wat er wordt betaald in het voetbal, maar hoofdklasser Kampong ziet er wel brood in om met rollboarding langs het veld te gaan werken. Het systeem komt van betaalde voetbalorganisaties, waar de clubs overstappen op LED-boarding voor sponsoruitingen. “Maar het is niet zomaar een afdankertje”, zegt Jan Willem Lokerman, voorzitter van de sponsorcommissie van Kampong. “We hebben het helemaal aangepast aan de eisen van het hockey en we kunnen onze sponsors echt iets moois bieden.”
Lokerman werd benaderd door het bedrijf Uythof Position Projects (UPP), dat het rollboarding-systeem de afgelopen jaren aan het betaalde voetbal leverde. “Ze hadden de spullen nog en ze wilden graag een pilot doen in het hockey.”
Getest door WeusthofEr moest heel wat gebeuren om het systeem aan de hockey-eisen aan te passen. Lokerman: “Bij ons staan de borden veel dichter op het veld dan in een voetbalstadion. Het was dus belangrijk om de borden veilig te maken voor de spelers. Er mochten bijvoorbeeld geen scherpe randen aan zitten. Ten tweede moesten we kijken hoe de bal terug stuiterde. Het systeem staat op pootjes. Bij het voetbal is dat geen probleem, maar bij hockey rolt de bal eronder door. Dat moesten we afdichten zonder dat de bal hoog terug zou stuiteren als hij er hard tegenaan wordt geslagen. Ten slotte moesten we kijken naar de houdbaarheid van het doek. Een hockeybal is toch iets anders dan een voetbal. We hebben het systeem getest en aangepast. Onze strafcornerspecialist Roderick Weusthof heeft er heel veel ballen op geslagen om te zien wat er gebeurt. We zijn er bijna een heel seizoen mee bezig geweest en we zijn erg blij dat we het nu op tijd voor de play-offs af hebben.”
LED te duur voor hockeyIn de Jupiler League is het systeem vervangen door LED-boarding, maar daar is volgens Lokerman in het hockey geen geld voor. “Het is natuurlijk een enorm verschil of je iedere week op televisie bent of niet. Wij zijn niet iedere week op televisie, maar er staan wel iedere week een paar duizend toeschouwers langs de kant. We kunnen ons geen LED-boarding permitteren. Dat kost ongeveer drie ton. Het rollboarding-systeem kost ongeveer 50.000 euro. Wij willen het hockey nu aan dit systeem laten wennen, dan kunnen we misschien over een paar jaar ook overstappen op LED-boarding.”
Kampong heeft zelf geen 50.000 euro betaald voor het systeem. Lokerman: “We hebben dit samen met UPP ontwikkeld en zij hebben ook geld in de ontwikkeling gestoken omdat wij de eerste zijn en wij hen hiermee ook exposure bieden. Zij hopen dat ze op deze manier ook voet aan de grond krijgen in de rest van de hoofdklasse. Als Kampong zijn we al in gesprek met andere clubs. Wellicht kunnen we met dit systeem ook hoofdklassebreed iets aan sponsors bieden.”
Bij WK hockey geen rollboardingDe rollboarding van Kampong kan twintig verschillende doeken van twee keer 24 meter tonen. “We hebben nu al acht doeken in gebruik”, verteld Lokerman. “Rabobank heeft een groot doek van 48 meter om de campagne ‘Hockey Vriendje’ rond het WK hockey te promoten.” Op dat WK wordt overigens geen gebruik gemaakt van de rollboarding. “Daar hebben ze gekozen voor LED-boarding. Veel duurder natuurlijk, maar op zo’n groot internationaal toernooi wil je wel wat laten zien natuurlijk.”
Sportsponsoring bestaat heden ten dage uit veel meer dan een naam op het shirt of een bord langs het veld. Voor de meeste sponsors van Kampong is het rollboardingsysteem dan ook niet meer dan een van de vele manieren waarop het partnership met de club wordt ingevuld. “We kunnen onze sponsors hiermee iets heel moois bieden en we zijn ook veel flexibeler in de mogelijkheden dan met vaste borden langs het veld. We verkopen het per 24 meter en de productie van een doek kost ongeveer 1.000 euro. We rekenen 2.000-2.500
euro exposure fee per seizoen, maar dat bedrag is altijd onderdeel van de bredere overeenkomst die we met een sponsor hebben”, aldus Lokerman.
Voor meer informatie: klik hierTijdens Kampong-Oranje Zwart (14 maart jl.) is de rollboarding getest