22 augustus 2017
Nieuws
door: Nico Delleman
Ongeveer een jaar geleden openden we deze rubriek als volgt: ‘Hartslagmeting is een niet meer weg te denken hulpmiddel in de sport. De wereldwijde doorbraak van de optische hartslagmeting is in Nederland gerealiseerd. (…) De door Philips gerealiseerde technologie is inmiddels opgenomen in de producten van Mio, TomTom, Garmin en adidas. Andere bedrijven hebben toen gezien dat ‘het kan’, vervolgens deskundigheid binnengehaald en vergelijkbare producten op de markt gebracht.’. Die technologie heet pulsoximetrie en bepaalt met behulp van inschijnend en opgevangen licht de frequentie van pulseren van het bloed door het slagaderlijk systeem. In principe kan dat op veel plekken op het lichaam.
De genoemde bedrijven kozen er voor om dit op de pols te doen, aangezien via integratie van de sensor in een polshorloge het aanwezige display direct te gebruiken is voor presentatie van de hartfrequentie. Via slimme algoritmes wordt gecorrigeerd voor bloed dat zich verplaatst door de beweging van de arm, zoals bijvoorbeeld bij hardlopen.
Kwaliteit signaal
Naarmate het een meer regelmatige beweging is, gaat dit beter. Andere factoren die de kwaliteit van het opgepikte signaal kunnen beïnvloeden zijn onder meer de mate van beharing, de huidskleur en de vorm en volume van het lichaamsdeel (denk aan meer of minder knokig en onderhuids vet). De sensor van Ovao meet de hartfrequentie op de slaap en geeft deze bij zwemmen via kleurcodes weer op een indicator die zichtbaar is door het brilletje.
Cosinuss° gebruikt het oor om hartslag te registreren, maar ook lichaamstemperatuur, zoals we dat al kennen via de moderne oorthermometers. LifeBEAM heeft de sensor geïntegreerd in diverse sporthoofddeksels en meet zo op het voorhoofd. Iedere fabrikant zoekt naar de beste locatie op het lichaam om zo goed mogelijk te kunnen registeren én het product zo goed mogelijk te kunnen gebruiken bij specifieke sportomstandigheden en -eisen.
Houder voor bovenarm
Daar is nu een nieuwe variant bijgekomen. Shapeheart gaat een houder voor een smartphone op de bovenarm leveren, waarin een hartfrequentiesensor is opgenomen. De bovenarm is qua signaalkwaliteit een interessante plek, aldus de Franse startup. Het product is voorzien van magneten waardoor de smartphone makkelijk kan worden gepakt en teruggeplaatst. Datacommunicatie verloopt via bluetooth. Data zijn direct te koppelen aan bestaande apps. Tenslotte is er gedacht aan een ‘winter kit’ waarmee de sensor in contact met de huid wordt gehouden én verbonden met smartphone op de buitenkant van de kleding.
Nico Delleman is opgeleid als bewegingswetenschapper en gepromoveerd aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Na zijn carrière bij TNO was hij in de periode 2006-2015 verantwoordelijk voor een nationaal innovatieprogramma bij InnoSportNL. Momenteel is hij actief voor Orange Sports Forum en zet, via de eigen onderneming Delta Sport Innovation, zijn kennis, ervaring en netwerk in om bedrijven, sportorganisaties, overheden en kennisinstellingen te ondersteunen bij het realiseren van innovatie en innovatieonderwijs op het gebied van sport en bewegen. Voor meer informatie: 06-3465 8758 / nico@deltasportinnovation.nl
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.