22 januari 2009
Nieuws
De gemeente Den Haag is december 2008 een alcoholmatigingscampagne gestart. Middels het motto ‘Alcohol, maak er geen sport van’, worden sportverenigingen verzocht rekening te houden met het te voeren alcoholbeleid. Zitten sportverenigingen wel te wachten op een dergelijk beleid?
De gemeente Den Haag gaf op 11 december het startschot voor de campagne ‘Den Haag, een frisse blik op alcohol’ en moet Hagenaars wijzen op verantwoordelijk drankgebruik. De gemeente werkt in de campagne samen met vertegenwoordigers uit het onderwijs, sport, commerciële horeca en ouderen. De sportcampagne richt zich op de honderd Haagse sportverenigingen die een eigen kantine bezitten en bestaat uit twee delen. “Ten eerste worden er negen verenigingen intensief begeleid om een eigen visie en plan van aanpak te ontwikkelen die gericht is op alcoholmatiging. Daarnaast kunnen de overige sportclubs met een eigen kantine worden ondersteund en geadviseerd om zich minimaal aan de wettelijke eisen te houden”, aldus Hans Kelder, consulent verenigingsondersteuning Sportservice Zuid-Holland.
Schenkcursus voor barvrijwilligers
Het traject van advies en ondersteuning bestaat uit drie elementen. Alle sportverenigingen kunnen hun barvrijwilligers gratis laten deelnemen aan de cursus Instructie Verantwoord Alcoholgebruik Schenken (IVA). Ook kunnen de clubs een kantineanalyse aanvragen. Kelder: “Een medewerker van Sportservice Zuid-Holland komt dan bij de club langs om samen met kantinemedewerkers een checklist door te lopen en vergunningen te controleren op geldigheid. Wij houden dan ook rekening met andere toepasselijke wetten, zoals de warenwet.”
Het doel van deze ‘analyse’ is om informatie te verstrekken en de kantine ‘controleproof’ te maken. “Veel verenigingen denken dat ze de vergunningen goed geregeld hebben, maar dit blijkt in de praktijk niet altijd het geval te zijn. We willen de sportclubs daarom stimuleren om de zaken zelf in orde te stellen”, aldus Kelder. Daarnaast krijgen alle deelnemende verenigingen een pakket met diverse materialen aangeboden, zoals het campagnelogo, clubartikelen, affiches en een opgesteld bestuursreglement. Echt storm loopt het echter nog niet met aanvragen voor de IVA en de kantineanalyse. Dit heeft volgens Kelder vooral te maken met het feit dat dergelijke verzoeken vanuit de vereniging eerst intern besproken moeten worden.
Uit praktijk blijkt drankgebruik mee te vallen
Is het alcoholbeleid nou echt zo schrijnend bij de Haagse sportverenigingen dat dit soort campagnes nodig zijn? Op deze vraag antwoordt Kelder negatief: “Het beeld dat veel mensen bij sportverenigingen hebben, is dat er nogal wat wordt genuttigd. Wat ik uit de praktijk kan af leiden is dat het drankgebruik eigenlijk best meevalt. Uiteraard zijn er excessen, maar bij de meeste sportverenigingen wordt er ‘normaal’ geconsumeerd. Maar het is niet verkeerd om sportverenigingen er op te attenderen dat ze beleidsmatig de zaken op orde moeten hebben op het gebied van alcoholgebruik in de kantines.”
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.