15 maart 2012
Nieuws
Overgewicht bij kinderen is in heel Nederland een probleem, maar de maatregelen om het te stabiliseren of zelfs tegen te gaan verschillen per provincie. De Gelderse Sport Federatie (GSF) zet bijvoorbeeld in op het programma B-Fit. En met succes. Het aantal te zware en obese kinderen daalde de afgelopen jaren aanzienlijk. De cursus om met het programma aan de slag te kunnen gaan, wordt nu landelijk aangeboden.
Een uitrol van B-Fit is altijd de intentie geweest. Het ministerie van VWS - dat het programma mede subsidieert - wilde echter wel afwachten of er in Gelderland resultaten werden geboekt. Waar overgewicht en obesitas in grote delen van Nederland de afgelopen jaren alleen maar toenamen, is er bij kinderen die deelnemen aan B-Fit daar juist een daling zichtbaar. “Die cijfers komen naar voren uit een tussentijdse rapportage van TNO dat in opdracht van zakelijk partner Fonds NutsOhra de effecten van het programma meet”, zegt GSF-teammanager Kyra Jurriëns. “Het wachten is nu op de definitieve resultaten. We zijn dit schooljaar bezig met de laatste trajecten. Daarna kunnen we pas echt een eindoordeel geven, maar tot nu toe zijn de signalen heel positief.” B-Fit wordt mede daarom als een soort best practice landelijk uitgerold.
Het gebeurt wel vaker dat provinciale initiatieven op grotere schaal een vervolg krijgen. Sportfederaties bundelen meer dan voorheen hun krachten. Dat blijkt ook uit de oprichting van Sportkracht 12; een landelijk dekkend loket van twaalf sportorganisaties dat er onder andere voor kan zorgen dat projecten uit de provincie landelijk geïmplementeerd worden. Met B-Fit zal het, als alles volgens plan verloopt, niet anders gaan. De GSF heeft met subsidie uit het Nationaal Actieplan Sport en Bewegen (NASB) een cursus ontwikkeld die combinatiefunctionarissen, sportconsulenten en vakleerkrachten bewegingsonderwijs opleidt om aan de slag te gaan met de methode. Jurriëns: “Omdat de resultaten hier goed zijn, hebben we geen wezenlijke veranderingen doorgevoerd nu we op grotere schaal gaan kijken wat het effect van B-Fit kan zijn. We zijn dicht bij het origineel gebleven.” Dat origineel houdt in dat deelnemers aan de cursus acht bijeenkomsten van een dagdeel bijwonen, waarin verschillende voedings- en beweeginterventies voorbij komen. Jurriëns: “B-Fit is een geen vrijblijvend programma. Het hele traject duurt drie jaar. Daarin werken scholen aan hun gezondheidsbeleid, knappen ze hun speelpleinen op en volgen leerlingen lessen over gezond eten en genoeg bewegen. Deze cursus geeft de handvatten om daar een voortvarende start mee te maken.”
In Gelderland is op meer dan vijftig scholen laten zien dat B-Fit kan werken. In hoeverre er enthousiasme is in andere provincies vindt Jurriëns moeilijk te voorspellen. “De lesmethode is er, binnen de GSF zijn er mensen vrij gemaakt om de cursus te kunnen geven, maar de promotie moet nog komen.” Op korte termijn wil de federatie minimaal vier cursussen organiseren en in vier jaar tijd minimaal twintig professionals opgeleid hebben. Afhankelijk van de vraag kunnen dat er ook aanzienlijk meer worden. “Toen wij hier aan B-Fit begonnen, stond vast dat wij het programma op minstens zestig basisscholen zouden moeten aanbieden”, zegt Jurriëns, die er gezien de Gelderse resultaten wel vanuit gaat dat er op landelijk niveau behoorlijk wat animo zal zijn.
Scholen en gemeenten die werk willen maken van B-Fit en de methode in de toekomst willen hanteren, zullen daar wel voor moeten betalen. De cursus B-Fit coach kost € 1.600 per deelnemer, die daarmee alle tools en vaardigheden aangereikt krijgt om het B-Fit programma op scholen te kunnen implementeren. Jurriëns: “Het is een aanzienlijk bedrag, maar daarmee kunnen scholen op een verantwoorde wijze met het B-Fit programma werken. Vergeet niet dat wij jaren gewerkt hebben aan de ontwikkeling van het programma, dat wij instrumenten meegeven om de interventies uit te voeren en dat het gaat om een cursus van acht dagdelen.” Ze ziet de cursus als verstandige investering voor gemeenten die al één of meerdere combinatiefunctionarissen aan het werk hebben. Scholen en gemeenten zouden de cursus gezamenlijk kunnen financieren. In haar ogen hoeft de financiële drempel geen al te grote hobbel hoeft te zijn.
Meer informatie: www.cursusb-fit.nlDeel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.