17 oktober 2013
Nieuws
door: Leo Aquina | 17 oktober 2013
Ronald Kramer werd begin oktober verkozen tot voorzitter van de Europese Tafeltennis Unie (ETTU). Hij volgt de Italiaan Stefano Bosi op. Deze trad naar eigen zeggen terug om de eenheid in de tafeltenniswereld te herstellen. Bosi deed eerder dit jaar een gooi naar het voorzitterschap van de wereldwijde tafeltennisfederatie (ITTF), maar verloor de verkiezingen van de zittende president Adham Sharara uit Canada. Bij die verkiezingsstrijd werd over en weer stevig met modder gegooid. Het is aan Kramer om het vertrouwen tussen de ETTU en de ITTF te herstellen. Hij staat een andere aanpak voor dan zijn voorganger: “Bosi had een behoorlijk autocratische manier van werken en daar kan ik sowieso niet goed tegen.” Of Kramer naast het voorzitterschap van de ETTU ook preses blijft van de Nederlandse tafeltennisbond NTTB, is nog de vraag.
Het voorzitterschap van de ETTU kwam voor Kramer nogal onverwacht: “Ik wist in juni nog niet dat ik in augustus opeens kandidaat zou zijn. Er was sores tussen de mondiale en de Europese bond en ik zat al als vicevoorzitter in het bestuur van de ETTU. Mij is toen vanuit een aantal landen gevraagd mee te denken over een oplossing. Op het moment dat Bosi aftrad, leidde dat tot de vraag of ik hem op wilde volgen.”
Grote schoonmaak
Kramer was de enige kandidaat voor het voorzitterschap, maar een uitgemaakte zaak waren de verkiezingen geenszins. “Ik wilde een goed team om me heen als ik het zou gaan doen, dus dat heb ik in de aanloop naar de verkiezingen eerst samengesteld. Dat betekende dat er ook mensen van het oude bestuur uit moesten, maar er was slechts één vacature want alleen de voorzitter was teruggetreden.”
Kramer werd met 39 van de 51 stemmen gekozen. en daarna trokken de drie bestuursleden met wie Kramer niet verder wilde zich terug. “Iedereen wist dat ik het met een nieuw team wilde doen, dus na mijn verkiezing zijn zij afgetreden. Op dat moment hebben we een pauze ingelast, want er moest ruimte zijn voor anderen om zich kandidaat te stellen voor de vacant geworden functies, anders zou het een beetje op een soort coup lijken. Vervolgens zijn alle andere bestuursleden afzonderlijk ook door de leden gekozen.”
Beschuldigingen van corruptie
Waarom was er zoveel onvrede over het functioneren van Bosi? Kramer: “Het draagvlak voor zijn wijze van opereren was erg klein geworden. Hij had zijn uiterste houdbaarheidsdatum al een tijdje terug bereikt. Binnen het bestuur waren we vaak verdeeld. Dat had ook te maken met de verkiezingen voor de ITTF. Ik vond dat Bosi het bestuur van de ETTU te veel gebruikte als een instrument in zijn verkiezingsstrijd en dat heb ik hem ook gezegd. Bovendien beschuldigde hij zijn tegenstander Sharara van corruptie en hij maakte die beschuldigingen onderdeel van de verkiezingsstrijd. Dat was niet netjes. Als ik iemand verdenk van corruptie zou ik dat eerst intern aankaarten, maar hij zocht meteen de publiciteit. Dat leidde overigens ook tot claims van de ITTF aan het adres van Bosi en de ETTU vanwege smaad. Ook toen heb ik tegen Bosi’s handelwijze geageerd want dat soort beschuldigingen en claims kost de organisatie handenvol geld.”
Hernieuwd vertrouwen
Of de beschuldigingen van Bosi terecht waren? Kramer vermoedt van niet. “Uit de mij bekende stukken is daarvan niets gebleken en uit het aftreden van Bosi leid ik ook af dat er kennelijk geen grond voor was.” Kramer wil dat hoofdstuk bovendien afsluiten.
“Als voorzitter van de ETTU ben ik ook lid van het bestuur van de ITTF en wij willen op een constructieve manier samenwerken. De ITTF heeft op het moment dat het nieuwe ETTU-bestuur is verkozen ook meteen alle schadeclaims tegen de ETTU ingetrokken. Er is van beide kanten goede wil en vertrouwen. Dat gaat een enorme verandering geven. Er zijn bijvoorbeeld ITTF-fondsen voor de continenten die voor Europa waren opgeschort vanwege de problemen. Ik heb inmiddels de toezegging dat die fondsen wel weer ter beschikking komen voor de ontwikkeling van tafeltennis op het continent. We zijn nog in gesprek over hoeveel geld dat precies gaat, maar mijn inschatting is toch wel ongeveer een half miljoen euro voor vier jaar.”
Europa naar een hoger plan
Kramers prioriteit als voorzitter van de ETTU ligt bij professionalisering: “Het is in wezen een vrij zwakke organisatie met twee professionele krachten in Luxemburg en voor de rest veel freelancers en vrijwilligers. Het bestuur heet een executive board te zijn, maar ik vind dat we te veel executive en te weinig board zijn. Er moeten meer uitvoerende taken in een professioneel kader worden gegoten en het bestuur moet toe naar een meer toezichthoudende rol. We hebben het geluk dat de secretaris-generaal met pensioen gaat, dus we kunnen in personele zin fris beginnen. Vervolgens moet er een duidelijke organisatiestructuur op papier worden gezet met goed omschreven taken en verantwoordelijkheden."
Daarnaast moeten volgens Kramer de financiën op orde worden gebracht: "Er is nog wel een buffer, maar de afgelopen vier jaar heeft de ETTU rode cijfers geschreven en dat moet anders. Uiteindelijk is het hogere doel de kwaliteit van de competities, de evenementen en het Europese tafeltennis in het algemeen naar een hoger plan te tillen.”
Rol binnen NTTB
Kramer voorziet geen specifieke problemen bij de professionalisering van de ETTU, maar er is wel veel te doen. Houdt hij nog tijd over voor het voorzitterschap van de NTTB en zijn werk bij adviesbureau Twynstra Gudde en de Foundation Orange Sports Forum? “In principe wil ik de voorzittershamer bij de NTTB neerleggen, want ik denk dat het wat tijd betreft niet te combineren is. Maar er zijn bij de NTTB mensen die vinden dat ik voorlopig moet blijven omdat we vier nieuwe bestuursleden hebben en er staat een nieuwe begroting voor 2014 op de agenda. Het bestuur is natuurlijk betrokken bij de uitvoering daarvan. Hoe we dat gaan doen is nog niet duidelijk, maar de kans is groot dat ik er in de loop van 2014 nog wel mee bezig ben.”
Voor meer informatie: klik hier
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.