Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Een organisatie met een sporthart en de poten in de modder

Een organisatie met een sporthart en de poten in de modder

29 juni 2017

Nieuws

door: Thomas van Zijl | 29 juni 2017 

Basisschoolleerlingen met overgewicht, 55-plussers die te weinig bewegen of ouderen die dreigen te vereenzamen: in Almere en Amsterdam-Zuidoost worden ze niet vergeten en al helemaal niet door Talent in Opleiding. De organisatie zet sport in als middel voor gezondheid en veiligheid. Niet door achter de tekentafel plannen te maken, maar door te zijn waar de mensen zijn, midden in de wijk. 

XL23TalentInOpleiding-1Initiatiefneemster Sybille Püttmann begon een paar jaar geleden als eenmanszaak, maar inmiddels bestaat de harde kern van Talent in Opleiding uit acht tot tien mensen. Die groei is voor een deel te danken aan de toegenomen politieke belangstelling voor haar werkterrein. “Iedereen in beweging, dat is beleid hier. Daar kunnen wij vanuit het bedrijf aan bijdragen.” 

Niet alleen subsidies
Talent in Opleiding is inderdaad een bedrijf, maar Püttmann beschouwt zich wel als een vreemde eend in de bijt. Gezondheid en veiligheid zijn immers maatschappelijke thema’s en de organisatie draait voor een belangrijk deel op subsidies die zowel uit landelijke als gemeentelijke potjes afkomstig zijn. Toch is het bedrijf daar niet volledig van afhankelijk. Om het evenwicht te bewaren voert het bedrijf ook commerciële opdrachten uit, bijvoorbeeld voor organisaties in de kinderopvang.

Wie zoals Talent in Opleiding een brede doelgroep wil bedienen kan bijna niet anders dan met veel partners samenwerken. Püttmann doet dat dan ook met overtuiging. Er zijn in Almere vele kruisverbanden ontstaan, zoveel dat ze liever spreekt van een heel web aan partners. Dat kunnen scholen zijn, of verenigingen, maar ook wijkteams en welzijnsorganisaties. 

"Ik denk dat professionals vooral nodig zijn om een project een beslissend duwtje in de goede richting te geven"

“Initiatieven zijn er genoeg. We hoeven heus niet alles opnieuw uit te vinden. Weten wat er speelt en waar iemand die bijvoorbeeld eenzaam is terecht kan, dat is belangrijk. Veel van die initiatieven beginnen veelbelovend, maar sterven daarna een stille dood. Ik denk dat professionals vooral nodig zijn om een project een beslissend duwtje in de goede richting te geven.” 

‘Growing Green Cities’
Met de Floriade 2022 in het vooruitzicht dienen de projecten zich in Almere bijna vanzelf aan. Onder de noemer ‘Growing Green Cities’ investeert de gemeente samen met andere partijen nu al extra geld in de groene leefomgeving, voeding en gezondheid. Talent in Opleiding werkt samen met scholen bijvoorbeeld aan een programma waarin kinderen met obesitas meer leren over goed voedsel en leefstijl. 

XL23TalentInOpleiding-2

"Een buurtsportcoach kan de rol van buurtvader- of moeder op zich nemen. Er voor zorgen dat iedereen zich een beetje normaal gedraagt en er bijvoorbeeld ook niets vernield wordt"

Püttmann wordt enthousiast van die variëteit aan onderwerpen en samenwerkingspartners, maar benadrukt dat Talent in Opleiding toch in de eerste plaats een organisatie is met een sporthart. Een organisatie bovendien die bij voorkeur met de poten in de modder staat. In dit geval zijn dat de Playgrounds van onder anderen Clarence Seedorf en Johan Cruijff. 

“Buurtsportcoaches zijn in hun nieuwe rol veel aan het makelen en schakelen. Ik vind het belangrijk dat de buurtsportcoaches die voor ons werken echt daar zijn waar het gebeurt.” Net als in de afgelopen jaren blijft Talent in Opleiding dan ook activiteiten aanbieden voor op die playgrounds en ervoor zorgen dat iedereen daar aan zijn trekken komt. Soms geldt nu het recht van de sterkste. Er is een vrije inloop en wie het eerst komt of de grootste mond heeft, heeft het dan voor het zeggen. Püttmann: “Een buurtsportcoach kan in dat geval de rol van buurtvader- of moeder op zich nemen. Er voor zorgen dat iedereen zich een beetje normaal gedraagt en er bijvoorbeeld ook niets vernield wordt.” 

Van stagiair tot vaste medewerker
Door te sporten en te bewegen kunnen mensen (onvermoede) talenten aanboren, maar de naam Talent in Opleiding slaat niet in de laatste plaats ook op het bedrijf zelf. Püttmann werkt graag met studenten vanuit het mbo en hbo om ze in de praktijk dingen bij te brengen en te zien groeien. Ze beginnen als stagiair en groeien uit tot vaste medewerker als daar enigszins ruimte voor is. Soms creëren ze die ruimte voor zichzelf. Zo zijn er op dit moment studenten bezig met een onderzoek naar welke rol Talent in Opleiding kan spelen bij het opzetten van bedrijfssport en studentensport in Almere. Püttmann: 

“Dat is geen bezigheidstherapie of onderzoekje om studiepunten te verzamelen. We zijn daar serieus mee bezig. Het speelveld verandert voortdurend. Wij mogen dan wel relatief klein zijn, dat zorgt er wel voor dat we dynamisch zijn en er snel op kunnen inspringen.” 

Voor meer informatie: www.talentinopleiding.nl

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.