Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Drenthe ontwikkelt olympische beweegbuurten

Drenthe ontwikkelt 'Olympische' beweegbuurten

17 december 2009

Nieuws

door: Anne Schulze | 17 december 2009

De provincie Drenthe heeft de mogelijke Nederlandse kandidatuur voor de Olympische Spelen van 2028 aangegrepen om meer Drenten in beweging te krijgen. Door in te zetten op de ontwikkeling van beweegparken en beweegbuurten wordt met ‘Drenthe 2028’ een eigen bijdrage geleverd aan het nationaal Olympisch Plan 2028.

Drenthe 2028 is voortgekomen uit de provinciale Sociale Agenda 2009-2012, waarin sport één van de vier speerpunten is. Doordat tegelijkertijd het Olympisch Plan 2028 (OP2028) werd gepresenteerd, heeft de provincie Drenthe besloten om in de Sociale Agenda vast te leggen dat Drenthe een eigen Olympisch Plan zou gaan ontwikkelen. “Aangezien we onderdeel uitmaken van het nationaal Olympisch Plan, is het de bedoeling dat Drenthe op Olympisch niveau terecht komt”, aldus projectleider Hans Derks van de provincie Drenthe. “Daarom hebben we een specifieke vertaling van het OP2028 gemaakt, waarmee Drenthe 2028 feitelijk onze bijdrage aan het nationale plan geworden is.”


Beweegparken en beweegbuurten
Ruim honderd mensen, allen deskundig op een speciaal gebied binnen of gerelateerd aan de sport, hebben intensief meegewerkt aan de totstandkoming van het Drents Olympisch Plan. De contourennota is uiteindelijk gebaseerd op vijf ambities, waarvan er vier overeenkomen met het nationaal Olympisch Plan. “De bedoeling van Drenthe 2028 is om héél Drenthe te laten bewegen en de provincie vitaal, leefbaar en kansrijk te maken”, licht Derks toe. “Daar hebben we op sociaal-maatschappelijk, economisch, ruimtelijk, welzijn- en gezondheidsgebied allemaal profijt van, zowel nu als in de toekomst. Om dit voor elkaar te krijgen is het echter van belang om de krachten te bundelen van maatschappelijke instellingen, de overheid, het bedrijfsleven en de sportsector.”

Centraal in het plan staat de vraag hoe sport ingezet kan worden om maatschappelijke vraagstukken op te lossen. “Dat is dan ook eigenlijk het belangrijkste element van Drenthe 2028”, aldus Derks. “Om in te springen op dergelijke vraagstukken hebben we twee nieuwe instrumenten ontwikkeld: beweegparken en beweegbuurten.” Onder beweegparken verstaat de provincie multifunctionele ‘sportattractieparken’ die toegankelijk zijn voor grote groepen mensen en waar allerlei soorten sporters - van breedtesporter tot talent en van topsporter tot toerist - elkaar kunnen ontmoeten. De parken zullen zowel ruimtelijk als economisch gezien op centrale plaatsen komen te liggen, en bieden bovendien mogelijkheden voor het bedrijfsleven, recreatie en onderwijs.

“Net als in de beweegparken is het ook in de beweegbuurten de bedoeling dat sportaanbieders een dynamisch netwerk gaan vormen met andere maatschappelijke organisaties”, licht Derks toe. “Sport, gezondheidszorg, educatie, cultuur en recreatie wordt op die manier gebundeld, waardoor kinderen zowel binnen het onderwijs als in buiten- en naschoolse programma’s gebruik kunnen maken van een kwalitatief hoog, uitdagend en gevarieerd sportaanbod.” Hoewel sportverenigingen de basis vormen van Drenthe 2028, zijn sportaanbieders in de beweegbuurten hierdoor niet langer beperkt tot de traditionele sportvereniging. “Door beweegparken en -buurten krijgen verenigingen een nieuwe impuls en ontstaat er een nieuwe sportinfrastructuur”, aldus Derks.

Ieder z’n eigen invulling
In de ontwikkeling van de beweegparken en -buurten richten de betrokken partijen zich volgens Derks ieder op verschillende pijlers. “De gemeente zal zich meer op sociale cohesie focussen, terwijl het bedrijfsleven meer aandacht zal hebben voor economische mogelijkheden”, zo licht hij toe. “Dat geeft echter niet; het is de bedoeling dat iedereen op z’n eigen manier invulling geeft aan Drenthe 2028.” Dat het plan door dit open karakter positief is ontvangen door de verschillende partijen, moge duidelijk zijn. Toch vindt Derks de inhoud van het plan zelf niet zo bijzonder. “Drenthe 2028 is voor een erg groot deel geïnspireerd door het nationaal Olympisch Plan en is eigenlijk een logische optelsom van beleidslijnen, keuzes en ambities. Hoe dan ook ben ik blij dat we zo veel positieve reacties hebben ontvangen en dat de uitvoering van het plan met zo veel vertrouwen tegemoet wordt gezien.”

Voor meer informatie: Hans Derks, h.derks@drenthe.nl

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.