Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Cursus verenigingsontwikkeling intensief en praktijkgericht

Cursus verenigingsontwikkeling: intensief en praktijkgericht

21 augustus 2014

Nieuws

door: Rins van Kouwen | 21 augustus 2014

Om werknemers in de sport professioneler te ondersteunen en van advies te dienen, start Brug8 in oktober voor de vierde keer een ‘Opleiding tot Verenigingsontwikkeling’. In de vernieuwde cursus worden sportprofessionals intensief voorbereid op de dagelijkse praktijk.

De ‘Opleiding voor verenigingsontwikkeling’ wordt in oktober van dit jaar voor de vierde keer aangeboden door Brug8. “Een organisatie- adviesbureau dat mensen en organisaties in beweging wil krijgen in het maatschappelijk domein,” legt Daniel Klijn, begeleider van de vernieuwde opleiding uit.

De zevendaagse opleiding richt zich op de professionalisering van verenigingsadviseurs, ondersteuners, kaderconsulenten en andere werknemers die bij sportverenigingen werken. Een groep van maximaal twaalf sportprofes-sionals - veelal werkzaam bij sportbonden, gemeenten of sportserviceorganisaties - leren in de opleiding vaardigheden om een vereniging te kunnen ondersteunen. Zij krijgen lessen over onder meer strategie, beleidsprocessen, marketing, veranderingsmanagement en innovatie bij verenigingen.

Gericht op praktijk
“Met praktijkvoorbeelden sluit de opleiding nog beter aan bij het dagelijkse werk van een sportprofessional,” legt Klijn het belangrijkste verschil met de drie eerdere edities uit. “Een vereniging heeft te maken met verschillende processen, op het gebied van strategie, beleid en verandering. Het is aan de cursist om door te krijgen hoe die zich tot elkaar verhouden en hoe je als adviseur jouw doel effectief kunt bereiken.”

De opleiding maakt gebruik van twintig casussen, die onder meer door rollenspellen worden getraind. “Het is niet achterover leunen, maar het is met veel oefeningen uit de praktijk de theorie toepassen,” vertelt Klijn. “We hebben bijvoorbeeld een casus waar binnen een club een conflict speelt en waarin het aan de adviseur is om dit goed op te lossen. In de krachtenveldanalyse moet de adviseur tot de kern van het probleem zien door te dringen in plaats van de overduidelijke randzaken benoemen.”

Persoonlijke stijl
De persoonlijke stijl van een verenigingsadviseur is daarbij een belangrijk element. “Je brengt als adviseur jezelf mee,” zegt Klijn. “Adviseurs in de sport zijn vaak jongere mensen die moeite hebben met het contact met bestuurders. Vaak vertonen ze twee uitersten van gedrag. Of ze zijn juist heel dominant, in de zin dat zij willen laten zien dat zij het als adviseur het beste weten. Of ze zijn juist te onzeker, waarbij ze door de bestuurders worden overrompeld. In de opleiding gaan we daar op in, op het bewust worden van je rol, zodat de adviseur niet te onzeker of te dominant is, maar toch de bestuurders effectief kan ondersteunen bij de ingewikkelde vraagstukken waar een vereniging mee te maken heeft.

Een verschil met de eerste twee edities is dat aan het programma nieuwe expertdocenten zijn toegevoegd om de opleiding nog beter te laten aansluiten op de praktijk. Julie Boezen-Dijters - die zich na haar hockeycarrière (116 interlands ) specialiseerde in strategisch management en organisatieontwikkeling - zal haar kennis met de cursisten delen. Daarnaast is ook René van den Burg - voormalig directeur van Werkgevers in de Sport - aan de docentenstaf toegevoegd en zal de cursisten onderwijzen in arbeidsverhoudingen, onderhandelingen en conflicthantering.

Handboek en getuigschrift
De deelnemers ontvangen daarbij het handboek ‘Verenigingen Veranderen’ - dat Klijn schreef en waar de cursus voor een belangrijk deel op is gestoeld - en krijgen na afloop een gecertificeerd getuigschrift van Brug8. De ‘Opleiding voor Verenigingsontwikkeling’ duurt zeven dagen, inclusief een tweedaagse bijeenkomst met overnachting in het KNVB-hotel in Zeist. De bijeenkomsten zijn eens per maand.

“De opleiding is voor iedereen die organisaties in de sportsector in beweging wil krijgen,” vertelt Klijn. “Op dit moment zijn er in Nederland alleen al 4500 combinatiefunctionarissen dagelijks op een vereniging actief. Het is belangrijk dat zij goed opgeleid zijn zodat zij hun waarde in de praktijk kunnen bewijzen.”

Voor meer informatie: www.brug8.nl en/of lees de brochure

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.