10 september 2009
Nieuws
door: Thomas van Zijl | 10 september 2009
De sportredactie van de Volkskrant is bezig met het samenstellen van een sportcanon. Lezers hebben de afgelopen weken voor veel input gezorgd, nu is het aan een ‘Commissie van Wijzen’ om het eerste voorwerk te verrichten. Uit een groslijst selecteren zij de wedstrijden, sporters en sportbestuurders die in de canon niet mogen ontbreken.
De Canon van Nederland had in de eerste plaats een educatief doel, deze sportcanon moet volgens initiatiefnemer en sportjournalist van de Volkskrant Bart Jungmann vooral leuk zijn, maar er is ook een serieuze ondertoon. Jungmann vindt dat sport er in de in 2006 verschenen Canon van Nederland bekaaid vanaf komt.“Er is totaal geen aandacht voor, terwijl het nuttig kan zijn ook de vaderlandse sportgeschiedenis op orde te hebben.” Dat er daarbij keuzes gemaakt moeten worden en de uiteindelijke selectie tot discussie kan leiden, heeft volgens Jungmann alleen maar voordelen. “Eerlijk gezegd hoop ik daar op. Het zorgt ervoor dat die canon in beweging blijft en tot leven komt.”
Voor het zover is, komt dit najaar een commissie bijeen om zich te buigen over de invulling van sportcanon. Deze groep deskundigen bestaat uit NOC*NSF-voorzitter Erica Terpstra, de journalisten Kees Jansma en Ad van Liempt, hoogleraar sportgeschiedenis Theo Stevens en directeur van het W.J.H. Mulier Instituut Koen Breedveld. Zij maken een keuze uit een groslijst die mede is samengesteld op basis van suggesties van lezers van de Volkskrant. Iemand als gewichtheffer Piet van der Kruk had de eerste selectie anders waarschijnlijk niet gehaald. Jungmann: “Die man had zelf een verdienstelijke carrière en heeft daarna als bestuurder heel veel betekend voor zijn sport. Toch glipt hij er gemakkelijk doorheen, omdat we in Nederland nu eenmaal niet naar gewichtheffen kijken.”
De canon wordt geen lofzang op de Nederlandse sport. Mindere kanten komen als het aan Jungmann ligt, dan ook zeker aan de orde. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan hooliganisme en de medische begeleiding van Nederlandse atleten, die meermaals over de grenzen van het toelaatbare heen ging. Bepalend is volgens Jungmann de vraag of gebeurtenissen, sporters en bestuurders maatschappelijk relevant zijn of zijn geweest. Als dat het geval is, verdienen zij wat hem betreft een plek in de canon. Jungmann “Is korfbal topsport? Daar valt over te twisten, maar in de periode vóór de Tweede Wereldoorlog en de eerste jaren daarna was het in de grote steden razend populair . Alleen dat gegeven al is mogelijk interessant genoeg om in de canon op te nemen.”
Als alles volgens plan verloopt, verschijnt de sportcanon in de loop van volgend jaar. Jungmann hoopt de canon vervolgens via stukken in de krant en verschillende websites verder uit te diepen en een publieke discussie op gang te brengen.
Voor meer informatie: Bart Jungmann, b.jungmann@volkskrant.nl
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.