Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
Bob in de sportkantine verenigingen in een spagaat

Bob in de sportkantine, verenigingen in een spagaat

15 december 2011

Nieuws

door: Leo Aquina | 15 december 2011

Voor de meeste sportverenigingen is de kantineomzet een belangrijke bron van inkomsten, maar aan de andere kant is overmatig alcoholgebruik in sportkantines ongewenst. De rijksoverheid start volgend jaar een campagne ‘Bob in de sportkantine’ om alcoholvrij rijden na het sporten te bevorderen. De sportverenigingen reageren over het algemeen positief, maar zitten ook in een spagaat.

Het ministerie van Infrastructuur en Milieu deed onderzoek naar het alcoholgebruik in sportkantines in combinatie met verkeer. Uit ongeveer zevenduizend vrijwillige blaastesten bleek dat 82% van de bezoekers aan sportkantines bijna of geheel nuchter in de auto stapt. Het lijkt erop dat de aandacht die er in de sportwereld de afgelopen jaren voor het probleem alcohol en verkeer is geweest, zijn vruchten heeft afgeworpen.

In Utrecht tekenden de sportverenigingen vorig jaar het convenant ‘Nuchter over Alcohol’, waarin de clubs afspraken vastlegden omtrent verantwoord alcoholgebruik in de kantines. Martine Kemps, van de afdeling breedtesport van de Vereniging Sport Utrecht, legt uit wat dat inhoudt. “Clubs organiseren speciale thema-avonden en maken door middel van barbordjes de regels omtrent alcoholgebruik binnen de vereniging zichtbaar. Daarnaast maken zij heldere afspraken over veilig naar huis rijden.”

De VSU en de GG & GD spelen een belangrijke rol bij de uitvoering van het convenant. Vrijwilligers op sportverenigingen krijgen IVA-trainingen aangeboden (Instructie Verantwoord Alcoholschenken). Toch blijkt uit het eerder genoemde onderzoek ook dat bijna één op de tien bezoekers aan sportkantines met een promillage van 0,5 of meer in de auto stapt en dat is boven de wettelijke alcohollimiet. 

Martine Kemps staat dan ook positief tegenover het idee om de Bob-campagne te introduceren in de sportkantine. “Er wordt op sportclubs al hard aan gewerkt, maar ik juich ieder initiatief dat helpt om alcoholmisbruik in de kantines aan te pakken toe. Het probleem dat bezoekers van sportkantines met te veel alcohol achter het stuur stappen, is lang niet meer zo groot als een aantal jaar geleden, maar het komt nog regelmatig voor.”

Daar sluit Wilco Huisman - verenigingsmanager van SV Twello - zich bij aan. Zijn club werkt al mee aan een alcoholmatigingscampagne van de gemeente Voorst en ook in die campagne krijgen de barvrijwilligers van de verenging een IVA-cursus. “Dat zijn de dingen die wij als vereniging doen. Uiteindelijk ligt er natuurlijk ook een grote verantwoordelijkheid bij de bestuurders zelf en daarom is het goed dat die BOB-campagne er is. Daarmee bereik je landelijk ook de sporters zelf.”

Toch is niet iedereen even enthousiast. “We zullen die campagne niet tegenwerken, maar ik vind het een beetje overdreven”, aldus de voorzitter van een hockeyclub die liever niet bij naam wordt genoemd. “Wij hebben binnen de club een reglement waarin staat hoe we met alcohol omgaan. We schenken niet aan kinderen onder de zestien en we houden het drankgebruik onder senioren goed in de gaten. Het gebeurt maar heel weinig dat er mensen met te veel drank op achter het stuur gaan zitten. Of het nou nodig is om weer een dure campagne op te zetten en de jacht te openen op sportkantines… Ik vind het wat overdreven. Vergeet ook niet dat de meeste sportverenigingen draaien op de baromzet. Die bepaalt toch of je met zijn allen leuke dingen kunt doen of niet. Maar goed, als er een poster komt zullen we hem ophangen.”

De Bob-campagne hoeft de kantineomzet niet per se in de weg te zitten. De focus ligt niet op het matigen van alcoholinname, maar op het stimuleren van samen rijden op basis van de Bob-afspraak. De campagne in de sportkantines begint in februari in een aantal pilotregio’s in Zuid-Holland, Friesland, Zeeland, Flevoland en Gelderland. Clubs krijgen sportspecifieke voorlichtingsmaterialen, zoals posters en spandoeken. Ook op websites van de sportbonden en afspraakplanners op internet zal de Bob-afspraak worden gepromoot. Daarnaast krijgt het vanaf 19 december aandacht in de reguliere Bob-campagne in Postbus 51-zendtijd.

Voor meer informatie klik hier

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.