18 februari 2010
Nieuws
door: Anne Schulze | 18 februari 2010
Dat sporten goed is voor kinderen, is bekend. Gelukkig vinden veel kinderen het ook leuk om te bewegen. Alleen weten sommigen van hen niet goed welke tak van sport ze moeten kiezen. Of ze weten niet dat ze over bepaalde talenten beschikken. Of hun ouders weten niet hoe ze met de talenten van hun kind moeten omgaan. Het Kind Ouder Sport Advies Centrum (KOSAC) begeleidt kinderen en ouders in dergelijke situaties.
Het KOSAC - op 2 februari 2010 geopend - is het resultaat van een samenwerking tussen initiatiefnemer Henk-Jan Zwolle en de Vrije Universiteit Amsterdam. Zwolle, oprichter van zowel HJZ Sport als Human Energy Management, is zeer ervaren in het adviseren van sporters en coaches. Door de fysieke mogelijkheden en de belastbaarheid van sporters te meten, ontwikkelt hij trainingsprogramma’s op maat. Daarnaast organiseert hij vanuit HJZ Sport sportmedische keuringen, voedingsadvies en mentale begeleiding.
Advies verhoogt kans op bewegingsplezier
In het KOSAC - gevestigd in het sportcentrum van de VU - kunnen kinderen en hun ouders voor diverse adviestrajecten terecht. “Enerzijds bieden we groepstesten aan voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar oud”, vertelt Zwolle. “Tijdens deze testen wordt de kracht, coördinatie, snelheid, lenigheid, lichaamssamenstelling en het uithoudingsvermogen van kinderen gemeten.” Op basis van de resultaten van deze metingen geeft het KOSAC gericht advies over passende sportkeuzes. “De kans op bewegingsplezier, succes en sportief rendement wordt hierdoor absoluut verhoogd. Hoe beter een kind immers in een bepaalde sport is, hoe leuker hij of zij het vindt om ermee bezig te zijn.”
Het KOSAC biedt echter ook individuele trajecten aan, die van nut kunnen zijn wanneer jongeren bijvoorbeeld twijfelen over hun sportkeuze of niet weten hoe ze een bepaald sporttalent verder kunnen ontwikkelen. Meestal gaat het hier om jongeren tussen de twaalf en achttien jaar oud. “Afhankelijk van iemands vraag wordt gekeken naar fysieke eigenschappen als bijvoorbeeld de longfunctie, conditie, aandachtscontrole, het energieverbruik, de trainbaarheid en/of het eetgedrag”, aldus Zwolle. “Indien gewenst kan het KOSAC begeleiding bieden op het gebied van trainingsprogramma’s of krachtontwikkeling.”
Veel factoren van invloed op sportprestaties
Hoe sterk de voorspelkracht van het meetsysteem van het KOSAC is, is volgens Zwolle moeilijk te zeggen. “Er zijn zó veel factoren die een rol spelen”, zo licht hij toe. “Een verhuizing, het overlijden van een oma of problemen op school kunnen allemaal van invloed zijn op sportprestaties. Toch proberen we zo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken welke sport fysiek gezien bij kinderen past en waar mogelijkheden liggen om eventueel talent verder te ontwikkelen. De omgeving waarin een talent zich bevindt is van doorslaand belang op de kans op succes; daarom wordt ook de rol van de ouders aan de orde gesteld en wordt gekeken naar de kwaliteit van de begeleiding bij de vereniging waar een kind traint. Waar nodig kan het KOSAC opleidingen aanbieden.”
Bij het adviseren van bepaalde sporten zijn de extremen volgens Zwolle het makkelijkst. Lengte is bijvoorbeeld een goed te voorspellen factor die niet door training te beïnvloeden is. “Sporten waarvoor je een bovengemiddelde of ondergemiddelde lengte moet hebben zijn duidelijk”, voegt hij toe. “Eigenschappen als snelheid, lenigheid en coördinatie zijn echter in grotere mate trainbaar en moeten dus veel nauwkeuriger in kaart worden gebracht om een passend advies te kunnen vormen.”
Waarde voor Olympisch Plan
Behalve twijfelende (top)sporters en hun ouders kunnen ook gemeenten, scholen en sportverenigingen van de diensten van het KOSAC profiteren. Het centrum levert volgens Zwolle namelijk een bijdrage aan de implementatie van het gemeentelijke én landelijke sport- en gezondheidbeleid. “Met het oog op de volksgezondheid - en bijvoorbeeld ook met het oog op het Olympisch Plan 2028 - kan het KOSAC een belangrijke rol spelen”, zo licht hij toe. “NOC*NSF heeft bijvoorbeeld belangstelling getoond in onze meetmethode: voor hen is het een manier om mensen zo veel mogelijk kennis te geven over keuzemogelijkheden binnen de sport, en om duidelijk te maken wat nodig is om Nederland op Olympisch niveau te krijgen.”
Voor meer informatie: www.hjzsport.nl
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.