24 november 2022
Nieuws
door: Bas Kammenga | 24 november 2022
Stichting Life Goals stelt actiebudget beschikbaar voor uitvoerders van sociale sportinitiatieven. Tijdens een netwerkbijeenkomst op de KNVB Campus in Zeist op dinsdag 29 november wordt daarover uitgebreide informatie verstrekt. De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die maatschappelijke impact wil maken door middel van sport en heeft als doel om de mentale gezondheid van Nederland te verbeteren.
Dico de Jager is projectleider bij Stichting Life Goals en licht toe hoe de netwerkbijeenkomst tot stand is gekomen. “Wij bestaan nu twaalf jaar en we hebben veel toffe sportprojecten opgezet voor mensen uit een kwetsbare positie. We hebben heel veel mensen bereikt, maar we zien dat de doelgroep nog steeds groter wordt. Er zijn nog altijd 1,3 miljoen mensen met een lage sociaal economische status die niet sporten of geen toegang hebben tot sport. En die hebben vaak ook problemen met de mentale gezondheid. Dat is volgens ons onacceptabel en dus willen we in actie komen.”
Mentale gezondheid onder druk
Daarnaast is het een extra probleem dat wachtlijsten bij ggz-instellingen steeds langer worden. “Er komen steeds meer mensen met psychische problematiek en is er vaak niet op tijd hulp”, aldus De Jager. “Ook daaraan willen we iets doen door zoveel mogelijk mensen samen te laten sporten. De lichte problematiek kan wellicht ondervangen worden en op die manier komen mensen ook weer lekkerder in hun vel te zitten. Die ene laagdrempelige activiteit in de week kan daarin het verschil maken.”
Voor personen met zwaardere problematiek blijft uiteraard nog altijd therapie of andersoortige hulp nodig. “Maar we denken dat aan de voorkant een gezamenlijk sportmoment door een getrainde maatschappelijk sportcoach vanuit de ggz kan helpen bij de eerste stappen en wellicht ook de uiteindelijke behandeling kan bekorten. We hebben mentale gezondheid wel eens als thema gehad binnen Life Goals, maar nog nooit zo expliciet aangepakt. Dat we dat nu wel doen, komt doordat we zien dat het in alle doelgroepen een thema is en dat er dus steeds meer mensen zijn die problemen hebben met hun mentale gezondheid.”
Bram Bakker vertelt
Voormalig psycholoog Bram Bakker is een van de sprekers in Zeist op dinsdag 29 november. “Hij is ervaren op dit gebied en heeft veel kennis van psychiatrie en van sporten. Hij geeft het belang aan van sport binnen de ggz. De eerste gesprekken met hem verliepen meteen heel goed. Bakker is als inspirerende spreker en als inhoudelijke expert bij onze bijeenkomst om iets te vertellen.”
In het verleden werden door Life Goals vaste sportprogramma’s voor kwetsbare mensen ontwikkeld met een vaste methodiek, zoals de European Life Goals Games en de Homeless World Cup. “Nu willen we eigenlijk de volgende stap zetten om ons netwerk aan lokale uitvoerders uit te breiden en nog meer in hun kracht zetten door middel van het Actiebudget. Deze kunnen ze inzetten bij kwetsbare doelgroepen en zo dragen we weer bij aan de gezondheid. Daarmee worden we het sociale vangnet van de toekomst.”
Verwachtingen
Er zijn daarin twee ‘smaken’. “Wij ontwikkelen aan de ene kant zelf specifieke sportprojecten voor specifieke doelgroepen. Daar zitten kaders aan en die kunnen uitgevoerd worden met ondersteuning vanuit ons. De andere optie is dat sociale sportinitiatieven zelf een doelgroep en een methodiek uitkiezen. Ook daarvoor is Actiebudget beschikbaar in de vorm van uren en geld. In beide gevallen kan er een aanvraag ingediend worden, die door ons beoordeeld wordt op aansluiting bij de werkwijze en kans op succes.”
De eerste stap die Life Goals en de aanvrager zetten, is het opleiden van een coördinator. “Die geven we handvatten. Daarna leiden we ook de coaches op om voor een groep te staan. We ondersteunen vervolgens bij de uitvoering en ook de verduurzaming van het project. Het is voor ons belangrijk dat het een langdurige samenwerking wordt voor structureel sportaanbod voor deze doelgroep.”
Bijeenkomst
Het Actiebudget wordt gefinancierd vanuit verschillende landelijke fondsen. Life Goals heeft de kennis en kunde om alles op te zetten. “Bij de uitvoerders ligt vervolgens de energie. Wij doen aanvragen rondom diverse thema’s die raken aan mentale gezondheid van mensen uit een kwetsbare positie. Daar komen projecten uit zoals het ‘Set you lifegoals project’ en ‘Life Goals Youth' vanuit het Ministerie van OCW, VWS, V&J het VSB Fonds en de Nationale Postcode Loterij. We zien vaak dat er vanuit lokale sportinitiatieven wel de wil is, maar hoe het vervolgens moet en met welke middelen dat blijkt geregeld een te grote stap. Het aanvragen van fondsen is een ingewikkeld proces. De doelgroep bereiken is daarnaast een tweede uitdaging. Laten wij daar nu juist in de afgelopen elf jaar steeds meer bedreven in te zijn geworden. Dus kunnen we elkaar heel goed versterken.”
Tijdens de netwerkbijeenkomst van dinsdag 29 november op de KNVB Campus in Zeist wordt er informatie verstrekt over Life Goals en de mogelijkheden voor een samenwerking. Bram Bakker vertelt er meer over hoe sport bijdraagt aan de mentale gezondheid van mensen. Aanwezig zijn onder anderen de al bestaande Life Goals-partners, landelijke fondsen, sportorganisaties en zorg- en welzijnsinstellingen. Mensen die nog graag aanwezig willen zijn op dinsdag 29 november, kunnen zich aanmelden via de onderstaande link.
Voor meer informatie: netwerkbijeenkomst van Life Goals op 29 november in Zeist
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.