Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Nieuws
5 vragen aan harry been teamhoofd van het hollandbelgiumbid 2018 2022

5 vragen aan Harry Been, teamhoofd van het HollandBelgiumBid 2018/2022

31 augustus 2010

Nieuws

door: Peter Hopstaken | 31 augustus 2010

1. Wat was het belang van het recente bezoek van wereldvoetbalbond FIFA?
“Dat bezoek vormt onderdeel van de bidprocedure. De FIFA bezoekt alle landen die een bid hebben uitgebracht. Feitelijk komen ze dan ‘de temperatuur opnemen’. Om te checken of we echt van die mooie stadions zullen hebben als we beloven, hoe goed ons openbaar vervoer is, hoe de faciliteiten zullen zijn voor media, enzovoorts. Aan de hand van het inspectierapport zou de FIFA kunnen besluiten tot een negatief stemadvies. Als er zaken niet op orde zouden zijn, bijvoorbeeld. Maar dat was bij ons niet het geval. Ik heb een goed gevoel overgehouden aan hun bezoek.”

2. Waarom is het bidbook eigenlijk niet openbaar gemaakt?
“Daar is een misverstand over. Het bidbook is wel degelijke openbaar, alleen niet via internet toegankelijk. Zelf doen wij niet zo geheimzinnig over het bidbook als het misschien lijkt. Iedereen mag het komen inzien; het ligt klaar voor wie dat wil. Maar het vreemde is dat slechts een handvol journalisten van die mogelijkheid gebruik heeft gemaakt. Terwijl er over de inhoud van het bidbook zoveel onzin is geschreven, gebaseerd op weinig kennis van zaken. Waar nog de meeste ophef over is ontstaan, zijn de garantiebepalingen van de overheid. Maar die staan helemaal niet in het bidbook, die zijn apart verstuurd aan de FIFA. En bovendien al in april besproken in de Tweede Kamer en op de website van de overheid gezet. En nu wordt de suggestie gewekt alsof die geheim zouden zijn. Merkwaardig niet?”

“De nonsens die erover is verspreid, moeten wij weer proberen recht te praten. Maar soms lukt dat gewoon niet. De grootste onzin die ik tot nu gehoord heb? Dat de FIFA ons land komt overnemen en dat er op de wegen vrije rijstroken komen voor Blatter. Dat gebeurt allemaal niet, we houden zelf de teugels in handen. En dan die discussie over de BTW. Dat gaat over niets! Als de FIFA op dat gebied geen voorwaarden stelt, moet ze hooguit 25 miljoen euro betalen. Dat is zes procent BTW van de inkomsten uit de kaartverkoop. Weet je waarom de FIFA er een nultarief van heeft gemaakt? Omdat er tussen de landen die meedingen naar de organisatie van het WK zoveel verschillen zijn op belastinggebied. De FIFA wilde er voor de strijdende partijen een one level playing field van maken. Voor mij hoefde dat niet hoor. Weet je wat het WK in Duitsland aan belastinginkomsten heeft opgeleverd? 1,2 Miljard euro! Dan ga je toch niet zeuren over 25 miljoen. En dat we een oneigenlijke belastingtruc zouden uithalen… Ook dat is niet waar. Als we het toernooi toegewezen krijgen, betaalt de FIFA eerst belasting. En dat wordt door onze regering later weer teruggegeven. Dat kan gewoon. Kijk, als de FIFA op voorhand eist dat we onze wetten moeten aanpassen, zou ik daar moeite mee hebben. Maar dat is dus niet het geval, alles wat we voorstellen in het bidbook past binnen ons huidige rechtssysteem.”

3. Heeft de negatieve berichtgeving over het bid een slechte invloed op de kansen om het WK binnen te halen?
“Dat denk ik niet. In andere landen krijgen ze er niet zoveel van mee. Bovendien hebben sommige concurrenten bij tijd en wijle ook last van negatieve publiciteit. Wat kritiek, dat hoort er misschien ook een beetje bij. De kandidatuur is belangrijk genoeg voor een land.”

4. Heeft het WK voetbal in Zuid-Afrika onze kansen verhoogd?
“Dat we de finale haalden, heeft ons bid in eerste instantie wel een boost gegeven. Het vertoonde spel in die finale natuurlijk niet.. Maar de reacties die ik daarna hoorde – vooral van internationale bestuurders – vielen zeker mee. Ze feliciteerden me met de tweede plaats. En als ik dan wat tegensputterde vanwege de slechte wedstrijd van onze zijde, zeiden ze: ‘hou toch op, jullie hebben de finale bereikt en dat is fantastisch!’. Gaandeweg ben ik na het WK dus nog positiever geworden over onze kansen. Zeker als ik die vergelijk met toen we net waren begonnen. Toen kreeg ik nog weleens reacties in de geest van ‘is dat niet wat te optimistisch gedacht van jullie, om een bid uit te brengen?’”

“Op dit moment zijn we gewoon een serieuze kandidaat. Ik ben dan ook zeer tevreden over hoe we er nu voor staan. Kijk ook naar dat prachtige rijtje ambassadeurs dat zich achter ons bid heeft geschaard. Maar zelfs als we het WK onverhoopt niet krijgen toegewezen, hebben we veel bereikt. Denk bijvoorbeeld alleen al aan de plannen voor nieuwe stadions. Achteraf kunnen we in ieder geval zeggen dat we de realisatie van de nieuwe Kuip een zetje hebben gegeven,.”

5. Wat staat er de komende maanden voor jullie op het programma?
“Voornamelijk lobbywerk. We gaan veel mensen bezoeken en naar congressen toe. Bijvoorbeeld naar Soccerex, dat van 20 tot 24 november in Rio de Janeiro wordt gehouden. Ook bezoeken we in oktober een voetbalbeurs in London. En we gaan met een delegatie naar diverse landen waar zich een deel van de 24 leden van de FIFA bevinden die over de toewijzing beslissen. Maar denk niet dat het snoepreisjes zijn. Je ziet eigenlijk verrekt weinig van de wereld, al die vliegvelden lijken op elkaar. Maar onze eerste actie begint in september, waarbij we vooral zullen benadrukken dat een WK in Nederland en België een groot feest is voor de fans.. Dan starten we met de online actie ‘The Wave’. Daar zal je spoedig meer over horen!”

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per week een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.