Go with Golazo
Sportknowhowxl
Home
Achtergronden
Zijn er alternatieven voor knopen in klimtouwen en wat zijn de gevolgen

Zijn er alternatieven voor knopen in klimtouwen en wat zijn de gevolgen?

15 september 2009

Achtergronden

In veel sportaccommodaties hangen touwen met knopen erin. Regelmatig laten gebruikers deze per ongeluk in de touwen zitten. Een verkeerde knoop in combinatie met intensief gebruik heeft als resultaat dat de knoop er niet meer uit kan. Daarom wordt het leggen van knopen in touwen vaak helemaal verboden door beheerders of sporthalmanagers. Maar er zijn alternatieven.

Een platte knoop in een klimtouw geeft problemen. Een 8-knoop kan echter altijd weer uit een touw gehaald worden. Het is een kwestie van weten hoe het werkt. Daarom is er een instructieblad ‘aanleggen 8-knoop’ die naast de klimtouwinstallatie gehangen kan worden. Zo is voor iedereen zichtbaar hoe je de juiste knoop legt. Zijn er steeds gebruikers die er een platte knoop in leggen? Dan is er een aantal alternatieven.

Touwschijf
Een knoop wordt vaak gelegd om kinderen bij zwaaien meer steun te geven of om op te zitten bij het schommelen. In beide gevallen biedt de knoop een zeer beperkt steunvlak en schiet dus zijn doel voorbij. Dat kan vergroot worden door gebruik te maken van een zitschotel of zitplank.

Bevestigen zitschotel
Er zijn verschillende systemen om een zitschotel aan een touw te bevestigen.
• Klemsysteem – deze touwschijven kunnen op elke plek in het touw bevestigd worden. Nadeel van deze bevestiging is dat het touw er erg van slijt. Als deze systemen veel gebruikt worden, moet rekening gehouden worden met een snellere afschrijving van het touw.
• Knoopsysteem – de touwschijf wordt op een 8-knoop gelegd. Voordeel is dat het touw niet slijt, nadeel is dat de touwschijf niet heel laag in het touw gemaakt kan worden. Uitzondering is als gewerkt wordt met een touw dat in een variastel gehangen wordt.

Variastel
Een variastel is vergelijkbaar met het ringenstel van vroeger, alleen is het ruim twee keer zo zwaar belastbaar en zijn de kunststof koorden voorzien van een snelsluiting waarin attributen gehangen kunnen worden. Bijvoorbeeld een klimtouw. Als een zitschotel in zo’n touw gehangen wordt, dan kan de zithoogte aangepast worden door het variastel wat te laten zakken. Zo kan per deelnemer de juiste zithoogte bepaald worden.

Knopentouw
Er zijn ook touwen waarin standaard al één of meer ‘Turkse’ knopen gemaakt worden. Dat lijkt praktisch omdat dit het leggen van verkeerde knopen voorkomt, nadeel is echter dat ze altijd op dezelfde plek zitten, klein van omvang zijn en soms in de weg zitten bij het touwzwaaien. Ook in deze situatie biedt het klimtouw dat in het variastel gehangen kan worden uitkomst. Hierin kunnen meerdere 8-knopen gemaakt worden. Zo kan het aantal knopen en de onderlinge afstand op de lessituatie afgestemd worden.

Reageren?
Heeft u specifieke vragen over dit onderwerp? Neem dan contact op met Nijha, 0573-288 555 of info@nijha.nl.

Deel dit bericht:

0 reacties

Nog geen reacties. Wees de eerste!

Voeg je reactie toe

Meer over:

Blijf op de hoogte

Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de 
belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.