31 januari 2017
Achtergronden
1. Kan je jezelf kort introduceren?
"Mijn naam is Bart Porskamp, ik ben 28 jaar oud. Mijn hoogst genoten opleiding is de hbo-opleiding Fiscaal Recht en Economie. Sinds oktober 2016 ben ik werkzaam als consultant bij PM Energie dat bedrijven helpt om hun energiekosten te minimaliseren, zowel door de kracht van collectieve inkoop van energie als door advies en ondersteuning bij afzonderlijke energievraagstukken."
"Naast mijn werk en functie als bestuurder bij s.v. Grol - een vereniging met ongeveer 1.350 leden - ben ik politiek actief. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen in 2014 ben ik raadslid voor de VVD in de gemeente Oost Gelre. Wij zijn op dit moment de grootste oppositiepartij met 4 van de 21 zetels. Sinds februari 2016 ben ik de fractievoorzitter. Mijn politieke interesse eindigt niet bij de gemeentegrens. Ik volg landelijke ontwikkelingen, ga naar bijna alle VVD-congressen, ga naar bijeenkomsten om te netwerken en volg cursussen om mijzelf te ontwikkelen."
"Zelf voetbal ik op dit moment nog op recreatief niveau. Bij ons 7e zondag elftal. Een elftal waar veel van mijn vrienden ook in voetballen. Elke zondagmorgen is het dus één en al gezelligheid. Tot enkele jaren geleden speelde ik nog in de selectie van onze club, maar door mijn keuzes buiten het voetbal om kan ik niet meer twee keer per week trainen en toen hield het prestatieve voetbal voor mij op."
2. Welke taken heb je binnen het bestuur van je vereniging?
"Ik ben verantwoordelijk voor de voetbaltechnische ontwikkelingen: opzet en doorontwikkeling van de jeugdopleiding, zowel voor de jeugdspelers als jeugdtrainers. Daarnaast ben ik verantwoordelijk voor hoofden jeugdopleiding en alle selectietrainers, zowel bij de senioren als de junioren."
"Het voetbalspelletje hoort zich op het veld af te spelen en niet in de bestuurskamer. Ik probeer zoveel mogelijk op de achtergrond te staan als het om uitvoering aan komt. Het moet bij voetbal namelijk gaan om de mensen op het veld - die er inhoudelijk meestal ook het meeste verstand van hebben - en niet om de bestuurders."
"De hoofden jeugdopleiding zijn in de uitvoering mijn verlengstuk en zij moeten vooral zichtbaar zijn op en rond het veld om de ‘Grollijn’ in de jeugdopleiding te implementeren en bewaken. Zodat we kwalitatief stappen kunnen zetten in de verbetering van de voetbalontwikkeling van de individuele spelers en de teams binnen de gehele jeugdopleiding."
"Voordat ik bestuurlijk actief werd, ben ik binnen de vereniging in andere functies actief geweest als vrijwilliger. Ik ben trainer geweest van diverse elftallen, ik ben in het bezit van een trainersdiploma nadat ik de TC3-opleiding heb gevolgd. Ook ben ik enkele jaren als begeleider mee geweest met het D-kamp."
3. Hoe ziet de rest van jouw bestuur er uit?
"Naast het dagelijks bestuur - voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester - maken de voorzitter jeugdbestuur, voorzitter seniorenbestuur, voorzitter Stichting Exploitatie Accommodatie s.v. Grol, voorzitter sponsorcommissie, tweede secretaris en ikzelf - hoofdbestuurslid voetbaltechnische zaken - onderdeel uit van het hoofdbestuur. Acht van de tien functies worden bekleed door een man en een tweetal functies door vrouwen."
"Als twintiger haal ik de gemiddelde leeftijd flink naar beneden. De overige bestuursleden zijn allemaal de veertig gepasseerd, waarbij de oudste al in de zestig is. Alle bestuursleden komen voort uit de eigen vereniging. Als jonge bestuurder kan ik veel leren van de overige bestuursleden. Zij hebben namelijk meer levenservaring en hebben in hun maatschappelijke carrière veelal leidinggevende functies. Anderzijds ben ik er van overtuigd dat de overige bestuursleden weer wat van mij kunnen leren. Samen moeten we het beste in elkaar naar boven halen om tot de beste besluiten te komen voor de vereniging."
4. Hoe lang ben je bestuurslid? En hoe lang denk je het nog te blijven?
"Tijdens de Algemene Ledenvergadering in oktober 2015 ben ik benoemd als hoofdbestuurslid voetbaltechnische zaken. Deze functie vervul ik echter al sinds 2014. Zelf denk ik er geen moment over na hoe lang ik de functie zal bekleden. In mijn ogen moet je namelijk geen functie bekleden om de functie te bekleden. Je moet er van overtuigd zijn dat jij een meerwaarde bent en veranderingen - in de positieve zin - op gang kan brengen."
"Bij s.v. Grol zijn we de jeugdopleiding aan het hervormen. Dit is een proces dat meerdere jaren zal duren voordat de jeugdopleiding staat die ik graag voor ogen heb. Dit heeft enerzijds te maken met de financiële mogelijkheden, met het draagvlak dat je moet creëren en de kwaliteit van het kader waar je in moet investeren. Zolang ik het gevoel heb dat we als vereniging stappen blijven zetten dan blijf ik er voldoende positieve energie uithalen om nog jaren door te kunnen."
"Mocht er echter binnen de vereniging bij wijze van morgen iemand opstaan die een ‘beter’ plan voor ogen heeft om het voetbaltechnische gedeelte binnen de vereniging sneller naar een hoger niveau te brengen en meer draagvlak kunnen creëren binnen de vereniging dan zal ik direct een stap terug doen. Het belang van de vereniging moet immers altijd boven het persoonlijke belang staan."
5. Wat was voor jou de reden om in het bestuur toe te treden?
"Binnen de vereniging was de functie hoofdbestuurslid voetbaltechnische zaken vacant. Ik ben benaderd om deze functie te gaan bekleden. Dat ze bij mij uitgekomen zijn zegt enerzijds iets aan het gebrek van ervarene kandidaten die op dat moment niet konden of wilden en enerzijds iets over de potentie die ze in mij zien om als bestuurder op te kunnen treden."
"Dat de functie wat moeilijk in te vullen was heeft er in mijn ogen mee te maken dat dat moeilijk is. In het verleden hebben al een aantal bestuursleden deze functie neergelegd omdat ze op een bepaald moment ergens tegenaan liepen of onvoldoende steun voelden om veranderingen door te voeren. Sinds ik de functie bekleed, heb ik deze krachten ook al ervaren. Echter zolang de veranderingen steeds meer vorm krijgen blijf ik er voldoende positieve energie uit halen."
6. Welke verdere plus- en eventuele minpunten ervaar je als verenigingsbestuurder?
"Als bestuurslid voel ik me verantwoordelijk voor de hele vereniging. Ik ben immers één van de tien leden die in het hoofdbestuur deelnemen aan besluitvorming die van invloed kan zijn voor de hele vereniging. Bij elk bestuursbesluit maak ik voor mijzelf dan ook altijd de afweging: 'wat draagt dit besluit bij aan de kerntaak - voetbal - binnen de vereniging?' Waarbij je altijd op inhoud tot een besluit moet komen."
"Ik vind dat wij met s.v. Grol in de jeugdopleiding nog veel stappen kunnen zetten om tot een betere jeugdopleiding te komen, voor zowel recreatieve als prestatieve elftallen. Persoonlijk vind ik het dan ook erg leuk om mee te mogen praten en voorstellen te kunnen maken inzake de kaders van onze vereniging."
"Bij een bestuursfunctie houdt het ook in dat je je moet schikken naar de meerderheid, hier tegen moet kunnen en een besluit moet kunnen uitdragen waar je zelf niet achter staat. Niet bij elke ‘tegenslag’ of als je je zin niet krijgt moet je direct de handdoek in de ring gooien. Als je daar niet tegen kunt dan raad ik je geen bestuursfunctie aan."
"Wat als bestuurder niet altijd prettig is, is dat je niet altijd alle informatie kan delen. Dat is vooral lastig in situaties waarbij je binnen een vereniging diverse versies over een issue voorbij hoort komen op basis van onvolledige - en soms ook onjuiste - informatie. Ook moet je tegen kritiek kunnen. Een bestuurder die besluiten neemt kan niet altijd iedereen tevreden stellen. Je moet echter besluiten altijd op basis van inhoudelijke argumenten nemen. Niet iedereen hoeft het dan met je eens te zijn, maar dan gaat het altijd over de inhoud en niet om andere zaken."
7. Voor welke bestuurlijke uitdaging sta je vooral in dit jaar?
"Er moet een vervolgstap worden gezet in de jeugdopleiding. Er moeten een flink aantal nieuwe selectietrainers worden aangesteld en de voorbereidingen moeten worden getroffen zodat meer recreatieve elftallen met ingang van het seizoen 2017-2018 gaan zien dat er ook aan hen meer aandacht wordt besteed."
8. Beveel je andere jongeren aan om ook bestuurder te worden?
"Ik kan het jongeren zeker aanbevelen. Voer voordat je ergens instapt wel goede gesprekken over de verwachtingen en denk er voor jezelf goed over na of je er voldoende tijd in kunt stoppen en je ook echt een meerwaarde kunt leveren. Daarnaast moet je het vanuit je intrinsieke motivatie doen. Als je doel is om je CV te vullen dan moet je er niet aan beginnen, daarmee doe je de vereniging te kort. Het is mooi als je op jonge leeftijd wordt gevraagd, maar je moet ervoor zorgen dat ze zo snel mogelijk je leeftijd zijn vergeten maar praten over je inhoudelijke bijdragen."
9. Wat moet er volgens jou gebeuren om méér jongeren richting bestuur te krijgen?
"Besturen moeten beseffen dat als ze een doorsnede van hun leden in het bestuur willen hebben of meer bij de vereniging willen betrekken, ze dan ook de doelgroep jongeren niet moeten vergeten. Bestuurders moeten de potentie herkennen en hierin ook durven te investeren. Als je dan jongeren hebt gebonden aan een bestuur, besteed daar in de beginfase dan ook voldoende aandacht aan zodat ze zich ‘thuis’ voelen en niet zullen afhaken. Als je een jongere eenmaal gebonden hebt, dan kan je nog heel lang gebruik maken van zijn kwaliteiten."
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.