19 september 2017
Achtergronden
In veel gemeenten neemt de komende jaren het aantal basisschoolleerlingen af. Dat heeft ook consequenties voor de bezetting van sportaccommodaties. Dat is reden voor veel van die gemeenten om het accommodatiebestand in kaart te brengen. Is herschikking nodig? Zo ja, welke accommodaties betreft dat dan en hoe verdelen we de gebruikers over andere accommodaties? Vaak wordt het onderzoek puur vanuit vastgoed en organisatorisch oogpunt ingestoken. Maar in zo’n herschikkingsproces is het ook van belang om de sportinventaris in de discussie te betrekken. Daar liggen kansen om (toekomstig) gebruik beter te faciliteren.
Ook bij krimp en herschikking is het goed om de toekomst voor ogen te houden. Welke rol spelen sportaccommodaties in het meerjarensport- en welzijnsbeleid. Als we burgers meer in bewegen willen krijgen en houden, sluiten accommodaties, sportinventaris en aanbod dan wel voldoende aan op hun wensen? En hoe ziet de toekomstige exploitatie eruit? Als het schoolgebruik terugloopt, wie zijn dan de gebruikers die het financiële gat opvullen? Zijn dat traditionele sportverenigingen met een aanbod overdag of gaat het meer richting actuele sporten en trends zoals skaten, freerunning en survival? Dus ontwikkelingen rondom de inrichting zouden integraal onderdeel uit moeten maken van een toekomstbestendig accommodatiebeleid.
Stappenplan
Het toevoegen van de sportinventaris als onderdeel van het herschikkingsproces is niet ingewikkeld. Er komt slechts één stap bij. En die stap heeft geen invloed op de totale doorlooptijd omdat de inventaris-stap al tijdens de accommodatie-inventarisatie opgestart kan worden. In grote lijnen worden bij het herschikkingsproces dan de volgende stappen doorlopen:
Wie gaat die toekomstbestendige inrichting bedenken?
De inventaris van sportaccommodaties valt uiteen in twee delen: materiaal voor sportverenigingen en materiaal voor onderwijs. De materialen voor sportverenigingen zijn genormeerd vanuit de sportbonden en over het algemeen betreft het basisvoorzieningen. Rondom de inventaris voor onderwijs zijn de afgelopen jaren veel ontwikkelingen geweest die in de meeste accommodaties nog niet doorgevoerd zijn. Om daarin keuzen te maken is het goed om vakleerkrachten, combinatiefunctionarissen en buurtsportcoaches al vanaf het begin te betrekken.
Veel gemeenten hikken er tegenaan om vakleerkrachten en andere beweegprofessionals te betrekken bij het inventarisvraagstuk. Ze vinden het lastig om de juiste ‘golflengte’ te vinden bij gesprekken waardoor de uitkomsten voor beide partijen vaak onbevredigend zijn. Daarvoor biedt het Nijha Expertisecentrum een oplossing: Een workshop bestaande uit twee sessies met een inleider die beide werkterreinen goed kent, onduidelijkheden aanvoelt en het enthousiasme van de beweegprofessionals binnen het kader van bijeenkomst houdt. En dat levert binnen de twee sessies een inventaris-scenario op met draagvlak vanuit de gemeente en beweegprofessionals.
Herschikking sportaccommodaties = tijd voor vernieuwing!
Herschikking van sportaccommodaties heeft vaak een negatieve bijsmaak omdat burgers alleen oog hebben voor het verdwijnen van accommodaties. Maar door de overblijvende accommodaties toekomstbestendig in te richten, wordt de inventaris eigentijdser en zullen gebruikers de herschikking ook als positief beleven. Dus het is alleszins de moeite waard om herschikking en vernieuwing gelijktijdig op te pakken.
Meer weten?
Een keer sparren over de kansen binnen jouw gemeente of wil je meer weten over de workshop ‘Toekomstgerichte inrichting van sportaccommodaties’? Neem dan contact op met Erik Spiegelenberg, erik.spiegelenberg@nijha.nl.
Deel dit bericht:
0 reacties
Nog geen reacties. Wees de eerste!
Voeg je reactie toe
Wij sturen jou één keer per twee weken een e-mail met de belangrijkste opinies en artikelen van Sport Knowhow XL.